Paul Craig Roberts: Telefon

Vzpomínám si na dobu, kdy byl telefon užitečným a ceněným zařízením. Digitální revoluce, jedna z nejnešťastnějších událostí lidstva, změnila telefon v obtěžující věc a hrozbu.

Telefon je takovou přítěží, že většina lidí už ho ani nezvedá, když zazvoní, a ani se neobtěžuje nastavit funkci nahrávání telefonních vzkazů. Telefon je natolik obtěžující, že jej mnoho lidí ani nepoužívá k volání. Místo toho posílají textové zprávy a na ty pouze odpovídají.

Devadesát pět procent hovorů, které dostávám, jsou podvodné, telemarketingové a robotické-marketingové vzkazy. Telefon neustále ruší. Nezvedám jej, spoléhám se na záznamník.

Nikdo, komu volám, to také nezvedá. Dokonce ani firmy. Nedávno jsem telefonoval do diagnostického centra, kde mi v rámci každoroční prohlídky dělají testy, abych si potvrdil termín. Dlouhá nahrávka ve dvou jazycích mi vysvětlila vše, co jsem nepotřeboval vědět, ale s žádným živým člověkem v diagnostickém centru se nedalo komunikovat. Mohl jsem jít na internet, stáhnout aplikaci, vytvořit profil, zadat a uložit si přihlašovací údaje a teprve pak odeslat dotaz. A čekat klidně i několik dnů na odpověď. Jinými slovy, to, co dříve telefon vyřídil za 30 vteřin, nyní trvalo hodinu nebo dvě, popřípadě několik dnů jen proto, aby se nastavil způsob položení otázky. Robot na druhém konci mi neřekl, jak dlouho budu čekat na odpověď.

Poznámka editora: Úplně nejhorší jsou situace, kdy robot na druhé straně je ovládán hlasovými příkazy. Samozřejmě jeho možnosti rozumět jsou limitovány a pokud povel nevydáte v očekávaném pořadí pečlivě vybraných slov, mašina nerozumí.

Každý si už jistě všiml, že ať už voláte do banky, do společnosti vydávající kreditní karty nebo úřad, dovolat se živému člověku je nejtěžší a nejvíce frustrující úkol dne. Každý si jistě všiml, že nahraný vzkaz vám sdělí, že „v tuto dobu zaznamenáváme neobvyklý objem hovorů. Vaše čekací doba je jedna hodina a 45 minut. Zůstaňte na lince nebo zanechte číslo pro zpětné volání a my vám zavoláme přibližně za hodinu a 45 minut.“ V tomto případě se jedná o telefonní hovor.

Vzpomínám si na doby, kdy když jste volali do banky, na účet veřejné služby nebo do společnosti vydávající kreditní karty, hovor byl přijat do třetího zazvonění a osoba, které jste se dovolali, mohla vyřešit jakýkoli váš problém nebo otázku.

Digitální revoluce umožnila společnostem uvalit na své zákazníky náklady spojené s podnikáním. Je to váš čas, který je spotřebován posloucháním nahraných zpráv, které pro vás nemají žádnou hodnotu, a čekáním na zpětné zavolání. Osoba, která vám zavolá zpět, často není vyškolena k vyřízení vašeho dotazu a vy procházíte celým procesem znovu.

Digitální revoluce proměnila telefon v zařízení, které vlády a korporace používají ke špehování. Soukromí je minulostí. Dnes ho neznáme a samotné slovo pravděpodobně zmizí ze slovníku. Telefony se dnes používají jako počítače k neustálému surfování po internetu. Vaše návštěvy jsou zaznamenávány a vaše odhalené zájmy jsou prodávány obchodníkům a v případě podezření jsou upozorněny úřady. Ať už lidé dělají cokoli, procházejí se po pláži, sedí v baru, jedí v restauraci, řídí auto, pracují v zaměstnání nebo se účastní schůzky, telefon je všudypřítomný, protože palec posouvá stránku. Ale jeho původní použití – komunikace s jiným člověkem – je pasé.

ZDROJ (překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *