V Lotyšsku zatkli občany, kteří se vydali uctít památku osvoboditelům

Sovětská Rudá armáda, která osvobodila mimo jiné i většinu naší republiky, sestávala z mnoha národností tehdejšího SSSR, nebyli to tedy výhradně Rusové, ale i občané dalších svazových republik. Přesto se letos na mnoha místech nevzdávala žádná úcta těm, kdo osvobozovali Evropu, pokud se tedy jednalo o vojska bývalé SSSR.

Zatímco někde se vše přešlo mlčením, jinde se pomníky různě ničily a v Rize se bude dokonce bourat. A nejen to. Také se tam zatýkalo za to, když si někdo dovolil přijít vzdát úctu již dávno mrtvým osvoboditelům…

V Rize se rozhořel spor o památník ruským vojákům, kteří osvobodili Rigu od nacistů. Památník, který ve městě stojí také jako vzpomínka konce války, má být nyní i přes masivní protesty zbořen.

V Rize je velký památník ruským vojákům, kteří osvobodili Rigu. Vzhledem k tomu, že pomník je také považován za symbol konce války a květiny jsou zde kladeny každý rok na výročí německé kapitulace, došlo letos ke sporu. Městské úklidové oddělení nechalo hory květin druhý den ráno odstranit bagry, viz video níže. Když tam byly květiny znovu umístěny, lotyšský parlament spěšně ukončil část rusko-lotyšské dohody, která upravuje ochranu památníků. Město Riga se okamžitě rozhodlo památník zbourat.

Během protestů proti tomuto rozhodnutí byli lidé zatýkáni bez rozdílu, dokonce i poslankyně Evropského parlamentu byla zatčena. A zatímco proukrajinským demonstrantům bylo dovoleno beztrestně vyvěšovat nacistické symboly ukrajinských praporů, nošení ruské vlajky stačilo k zatčení a trestnímu stíhání.

V Rize, kde mají veteráni divizí SS stále dovoleno oslavovat své výročí v uniformách SS, to není ani překvapující. Spor o pomník a současná eskalace v Rusku se však dostává do titulků novin a ruská televize o něm denně informuje. Reportér, který byl přítomný u pomníku v době, kdy došlo k zatýkání, podal o celém incidentu výpověď…

Zatýkání na zablokovaném Radničním náměstí v centru lotyšského hlavního města začalo a dokonce i europoslankyně, předsedkyně Ruského svazu Lotyšska Taťána Švadoková, byla naložena do policejního auta. Na policejní stanici byli také odvezeni předseda lotyšského protinacistického výboru Alexej Šaripov a poslankyně Taťána Andrietsová.

Shromáždění obránců památníku sovětským vojákům a osvoboditelům Rigy bylo úřady předem zakázáno. Provokatéři byli přímo uprostřed dění: Beztrestně ukazovali symboly neonacistického pluku „Azov“. Ale ti, kteří se odvážili přinést svatojiřskou stuhu, která je symbolem vítězství nad nacisty, byli zatčeni hned vedle pomníku.

Celá událost se odehrála 10. května poblíž památníku sovětských vojáků, kteří osvobodili Rigu. Jedna dívka byla zatčena za to, že měla ve vlasech svatojiřskou mašli a další zatčený muž měl s sebou pouze portrét svého dědečka, válečného veterána.

„Promiňte, ale co jste udělal?“ ptá se ho novinář.

„Chtějí mému dědečkovi vzít image. Nemám s sebou jinak nic, žádné zakázané znaky“, vysvětluje muž a znovu ukazuje portrét.

Alexander, který přinesl ruskou vlajku k památníku, čelil skutečnému trestnímu řízení. Nejprve se mu podařilo přesvědčit policii, aby respektovala základní práva občanů a přednesl silný projev. „Je skvělé, že jsme tu dnes všichni, abychom uctili naše prarodiče, kteří zemřeli ve válce. To je velmi důležité, nesmíme ztratit tento odkaz“, řekl Alexandr na pódiu.

Jeho projev byl doprovázen potleskem.

13. května byl Alexandr zatčen a jeho dům byl prohledán. Je obviněn z ospravedlňování genocidy a zločinů proti lidskosti.

Světlana Stefanová, matka zadrženého, řekla: „Alexander je ve vazbě. Dnes byl převezen do centrální věznice. Byl zadržen na 48 hodin. Obžaloba je založena na odstavci o agresi a podpoře genocidy. Proběhl soud – dva měsíce vězení. Je v detenčním centru.“ Matka uvedla, že její syn je lotyšským občanem a studuje na ruské univerzitě.

„Země byla chudá, ale relativně svobodná. Současný zákaz je přechodem k chudé, zaostalé národní diktatuře“, říká Miroslav Mitrofanov, člen městské rady v Rize a člen opoziční strany Ruský svaz Lotyšska.

A zde je další pozoruhodný projev vládnoucích sil v Lotyšsku: městská rada v Rize se rozhodla zbourat památník osvoboditelů v Rize a okamžitě vydala rozkaz připravit se na jeho zničení. Starosta to silně podporoval.

„Řekl, že je to záležitost národního charakteru. Lidé k němu přicházeli a žádali ho, aby pomník zboural. Řekl jsem: Co když budou lidé požadovat demolici mostů a mrakodrapů, které byly za dob SSSR postaveny? Co tedy budeme dělat?“ řekl rozhořčeně jeden z obyvatel.

Názor druhé největší skupiny – Rusové tvoří v Rize asi 50 procent – je zcela ignorován, na rozdíl od práv sexuálních menšin. Lotyšská ministryně vnitra Maria Golubeva, prominentní zástupkyně LGBT, je oficiálně vdaná za ženu a také obhajuje demolici památníku. Mezitím jsou úřady již v procesu stíhání disidentů. V Rize by  měl být ředitel školy propuštěn za kladení květin u Památníku osvoboditelů…

Zdá se, že stále víc zemí zavírá oči nad oslavováním nacismu a snaží se opět měnit historii. Západní země oslavují hajlující nácky a trestají ty, kdo by chtěli vzpomenout na vojáky, kteří proti nacismu před mnoha lety bojovali. Šílenství namířené i proti dávno mrtvým lidem jen z důvodu jejich národnosti, jen ještě víc zdůrazňuje, jak dalece je již tento svět zvrácený…

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *