Erik Best: SANKČNÍ ROZKOL

Rakouský kancléř Karl Nehammer včera v Praze na tiskové konferenci po setkání s českým premiérem Petrem Fialou obhajoval Maďarsko. Nehammer prohlásil, že pokud EU uznává, že ruský zemní plyn je mimořádně důležitý pro Rakousko, Českou republiku a Německo, musí stejné právo přiznat i Maďarsku ohledně ropy.

Nezávislost na ruské ropě je podle něj proces, který vyžaduje čas, obdobně jako je tomu v případě plynu. Vyzval také Evropskou komisi, aby nezveřejňovala informace před ukončením jednání, protože jinak vyvolává dojem nesouladu.

Fiala souhlasil a podotkl, že ho mrzí, že EU najednou působí navenek nejednotně. Nijak se nezmínil o pondělním komentáři svého ministra zahraničí Jana Lipavského o tom, že šestý sankční balíček je pro Českou republiku přijatelný, ani o poznámce litevského ministra zahraničí Gabrieliuse Landsbergise, že Maďarsko si bere celou Evropu jako rukojmí. A Fiala rozhodně nezmínil další Landsbergisovu poznámku o tom, že jeden ze způsobů, jak vyřešit maďarskou otázku, je pomoci Ukrajině tak, aby mohla zastavit dodávky ruské ropy a plynu do Evropy.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *