Marek Řezanka: Přepólovaný svět

Žijeme v době obrácených pólů,
kdy v černých sazích máme vidět sníh.
Čím víc jsme sami, tím prý více spolu.
Ctnost bude zhoubou – veleben je hřích.

Cenzura platí za svobodu slova,
vzdělaným zván je ten, kdo nezná nic.
Vzor slušných ten je, kdo se sprostě chová,
A právní stát? Jen chaos bez hranic.

Zdroj pravé pravdy? Kanál, který smrdí,
a který šíří skoro samou lež.
Na velkou hanbu viníci jsou hrdí.
Nesmíš moc měřit: Když ti řeknou, řež.

Za prosperitu vydána je bída.
Morální bahno je dnes velký hit.
Z hodnot se navíc udávání přidá
a právo zadek mocných políbit.

Volbou je stav, kdy není na vybranou,
jediný názor každý říkat smí.
Zvou se ti řádní – ostatní jdou stranou.
Válce se žehná, proklínán je smír.

Kolaps je vítán jako prosperita.
Absence hodnot že je skvělý vklad?
Vidíme snad již, v čem se náš svět zmítá:
Chceme jak otrok zhebnout bez výhrad?


Kabinet Petra Fialy čím dál více obnažuje svoji neschopnost, bezradnost a co hlavně, svůj zhoubný dopad na život většiny nás, občanů. Nyní se soustředí na tanečky kolem jednorázového příspěvku ve výši 5 000 korun na dítě do 18 let, pokud ovšem roční hrubý příjem rodiny nepřekročí milión korun.

Nejenže tento jednorázový příspěvek nic neřeší, ale podtrhuje prázdnotu Fialovy vlády. Místo, aby řešila závažné problémy systémově, ona tyto problémy vyhrocuje do krajní meze. Mám na mysli pochopitelně energetickou a inflační krizi doprovázenou eskalací vztahů nejen s Ruskem, ale i Čínou.

Damoklův meč propouštění visí nad většinou českých zaměstnanců, pokud by dodávky ruského plynu byly zablokovány. Ale nejen nad nimi – zkrachovala by i celá řada podnikatelů.

Těch pět tisíc je vlastně jakýmsi vládním odpustkem za miliardy vyhozené doslova oknem v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Kolik zbrojního materiálu tam bylo zcela zbytečně vyvezeno v podstatě ke sešrotování, abychom mohli nakupovat předražené americké výrobky? Kolik dávek a v jaké výši bylo vyplaceno lidem, kteří na takovou dávku neměli nárok, a brzy se s ní vypařili za hranicemi? Není to poněkud alarmující vizitka pro vládu, která nás ujišťovala o tom, jak prý musí šetřit?

Ona šetří a tvrdě – na nás. Na naší zdravotní péči, na našem sociálním systému, na našem vzdělávání. Nečiní nic pro to, abychom byli potravinově soběstační. Nestará se o ty, kdo čím dál více padají do dluhových pastí. Jsou jí zcela ukradení senioři, kteří nemají na mnohonásobně zvýšené náklady za energie.

Tato vláda umí jediné: Vyhlásit většině z nás totální válku za nouzového stavu a s četou udavačů a tvrdou cenzurou za zády. Jak je možné, že po blamáži s „vypnutím“ opozičních alternativních webů, které se musely opět zapnout, protože šlo o porušení základních lidských práv na svobodu slova, je pan Rakušan stále ve funkci ministra vnitra?  

Je na čase, abychom přepólovaný svět změnili – a plus bylo opět plusem a minus minusem. Jinak to budeme my, kdo bude zkratován.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *