Ruský prezident V. Putin posmrtně udělil titul Hrdiny Ruska nadporučíku Alexandru Popovovi

Hrdina RF nadporučík Alexandr Popov

Vojenská operace RF na Ukrajině, 27. června 2022

Putin udělil titul Hrdiny Ruska nadporučíku Popovovi (vyrůstal na ruském Dálném východě, na poloostrově Kamčatka), který zemřel v boji na Ukrajině. Nadporučík Popov byl posmrtně vyznamenán titulem Hrdina Ruska.

Jak bylo uvedeno na Ministerstvu obrany, akce důstojníka za cenu jeho vlastního života umožnila udržet strategicky důležitou hranici v bitvě o ruskojazyčný Donbas.

Prezident Vladimir Putin posmrtně udělil titul Hrdina Ruska nadporučíku Alexandru Popovovi, který zemřel během zvláštní operace na Ukrajině. Příslušná vyhláška je zveřejněna na portálu ruského Ministerstva obrany právní informace (odkaz je v ČR blokován). Důstojník byl vyznamenán „za odvahu a hrdinství projevené při výkonu vojenské povinnosti“.

Jak uvedlo Ministerstvo obrany, jednotka npor. Popova kryla pozice ruských vojsk. Když se ukrajinské síly pokusily prolomit obranné linie, četa pod jeho velením provedla výpad směrem k hlavnímu úderu nepřítele a upravila dělostřeleckou palbu jednotek tak, aby donutila protivníka se stáhnout do výchozích pozic.

Poté se ukrajinské síly pokusily četu obklíčit, avšak npor. Popov se rychle zorientoval, aby posléze osobně vystřelil PTŘR (protitanková řízená raketa), čímž vyřadil z boje devět lidí ze sestavy útočícího protivníka a zabránil tak nevyhnutelnému obklíčení čety, informovalo ruské Ministerstvo obrany. Během boje byl důstojník však zraněn, poblíž se roztrhl dělostřelecký granát. Nicméně, navzdory všemu, npor. Popov pokračoval ve velení čety. Vzápětí pak utrpěl ještě jedno těžké zranění, smrtelné, jež se mu stalo osudným.

„Npor. Alexandr Popov za cenu vlastního života zajistil udržení strategicky důležité linie obrany“, uvedlo ruské Ministerstvo obrany.

Rusko od 24. února t.r. provádí zvláštní vojenskou operaci na Ukrajině. Za své cíle Putin označil ochranu obyvatel Donbasu před genocidou ze strany Kyjevského režimu, stejně jako denacifikaci a demilitarizaci sousední země. Kyjev reagoval přerušením diplomatických vztahů s Moskvou a uvedl Ukrajinu do válečného stavu.

Hrdina RF nadporučík Alexandr Popov

Ruský 1. TV kanál 27. června 2022 o hrdinství i životě npor. Popova informoval v krátkém výstupu (mj. záběry těžkých bojů, včetně záběru výbuchu granátu na pozici velícího npor. Popova):

Viz VIDEO

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *