Debata kandidátů na britského premiéra skončila předčasně. Moderátorka omdlela

Úterní televizní debata dvou konzervativních kandidátů, kteří se ucházejí o post britského premiéra po Borisi Johnsonovi, náhle skončila poté, co během přímého přenosu omdlela moderátorka. Informovala o tom britská média.

Kandidáti na britského premiéra a lídra Konzervativní strany Liz Trussová (vpravo) a Rishi Sunak v televizní debatě 25. července 2022

Ministryně zahraničí Liz Trussová a bývalý ministr financí Rishi Sunak se před událostí přeli ohledně daní. Na videu (viz níže), které se šíří na sociálních sítích, je vidět, jak znepokojená Trussová po hlučném otřesu říká: „Ach můj bože.“ Televize Talk TV a deník The Sun, jež pořad vysílaly, krátce poté informovaly, že zkolabovala moderátorka Kate McCannová.

K události došlo zrovna ve chvíli, když šéfka britského ministerstva zahraničí Trussová řekla toto: „Pokud [Putin] uspěje na Ukrajině, nezastaví se v tom. Vzdoruje svobodě a demokracii.“ Vzápětí ale její věta byla přerušena rachotem kolabující moderátorky.

„I když je v pořádku, lékařské doporučení bylo, že bychom neměli pokračovat v debatě. Omlouváme se našim divákům a posluchačům“, uvedla Talk TV na twitteru. McCannová setkání moderovala sama. Novinář Harry Colle, který měl diskusi uvádět spolu s ní, odstoupil kvůli potvrzenému covidu-19.

Trussová a Sunak se před předčasným koncem debaty opět střetli kvůli postoji k daním a veřejným výdajům a kvůli tomu, co by udělali pro řešení krize životních nákladů. Šéfka britské diplomacie tvrdí, že Sunakův důraz na vyrovnané hospodaření státu a zvýšení daní pro podnikatele by přivedly ekonomiku do recese. „Myslím si, že je morálně špatné, abychom ve chvíli, kdy rodiny bojují o zaplacení jídla, zvýšili daně obyčejným lidem, když jsme v našem manifestu říkali, že to neuděláme, a když jsme to nemuseli dělat“, řekla Trussová.

Sunak, jehož odchod z vlády počátkem tohoto měsíce odstartoval Johnsonův pád, argumentoval tím, že peníze ze zvýšených daní jsou nutné na zaplacení dodatečných výdajů na zdravotnictví. „Myslím, že morálně špatné je žádat naše děti a vnuky, aby platili účty, na které jsme nebyli připraveni“, opáčil Sunak.

Úterní debata byla druhým přímým soubojem obou uchazečů, z nichž příštího vůdce konzervativců a tedy i ministerského předsedu bude vybírat všech téměř 200 tisíc členů Konzervativní strany. V pondělní diskuzi podle názoru 50 % účastníků průzkumu agentury YouGov v řadách konzervativců Trussová předvedla lepší výkon, zatímco 39 % dotázaných podpořilo Sunaka. Jméno příštího britského premiéra má být oznámeno 5. září.


Pozn. Naší Pravdy:
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová vystoupila na velikonočním banketu s omračujícím projevem, který mnozí srovnávají s Churchillovým projevem 5.3.1946 v amer. Fultonu, který předznamenal začátek studené války mezi SSSR a Západem. Ministryně slovně vyhlásila válku nejen Rusku, ale i Číně. Oproti Churchillově projevu v r. 1946 byl však tento projev o to horší, že byl vysloven požadavek odstranit Rusko z mapy světa.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *