Ukrajinská armáda zaminovala centrum Doněcku zakázanými křídlatými minami

Doněck byl zasypán záludnými křídlatými minami. Miny jsou podobné na hračky a čekají na svou oběť věčnost.

Dmitrij STĚŠIN

V sobotu večer 30. července 2022 v Doněcku začal „čubčí koncert“ – podle výstižné definice občanů.

Přiletěl do těžce zkoušené Kyjevské čtvrti. Přiletěl i do Kujbyševského rajónu, padaly miny na Kirovskou čtvrť… Protivzdušná obrana bojovala na obloze s jakýmisi neznámými cíli. Ve 21:35 nad centrem města něco vybuchlo se zábleskem, jenž vyšel za rámec obvyklé večerní kanonády.

Z dálky je mina těžko rozeznatelná od obyčejného listu spadlého ze stromu.

Zákeřné křídlaté miny PFM-1

Protivzdušná obrana zachytila úder na Doněck z raketometů s kazetami naplněnými minami PFM-1. Pro raketomety GRAD se kazety s křídlatými minami nazývají cynicky „Dekorace“, pro raketomety URAGÁN „Inkubátor“. Kazety mohou obsahovat od 36 do 72 min.

Kazety mohou obsahovat od 36 do 72 min. Foto (Telegram) šéfa správy Doněcku

Jakmile se informace o minování dostaly na internet, přičemž v Doněcku se tak děje okamžitě, obyvatelé byli znepokojeni. I když obyvatele zvyklé na ledasco, vyděsit jen tak nelze. Na křídlatých minách rozesetých po vozovce se začaly trhat automobily – výbuch nízkoenergetické protipěchotní miny zpravidla roztrhl pneumatiku a deformoval disk. Pak přijela armáda a začala projíždět zaminovanými ulicemi na tancích, aby rozválcovala zákeřné křídlaté miny. Pod tankovými pásy jejich výbuchy připomínaly neškodné petardy. Vedení města doporučilo všem, aby zatím seděli doma a nebránili ženistům v jejich práci při likvidaci min.

Křídlaté miny byly roztroušeny v parku, kde si hrají děti

Ráno 31. července zvláštní zpravodaj Komsomolské Pravdy se vypravil do parku kovaných soch – do jednoho z nejoblíbenějších míst města. Právě na tento park se totiž valila z kazetových náloží převážná část min. Přilehlé čtvrti jakoby vymřely, silnice jsou prázdné. Každý, než své auto zaparkuje, musí vylézt ven a prohlédnout si parkovací místo, aby nenajel na minu.

Pohroma křídlatých min vězí v tom, že jsou takřka nepostřehnutelné, přičemž drsný povrch tělesa miny již po několika hodinách chytá na sebe prach, pyl, jemné nečistoty… Před dvěma týdny jsem rozmlouval v tomto parku s německou novinářkou Alinou Lippovou (podrobněji ZDE), kterou postihlo trestní stíhání v rodném Německu – „za podporu Donbasu a zvláštní operace“. Nyní jsou všechny přístupy do parku přehrazeny, na motouzech visí ručně psané plakáty: „Miny“.

Přišel pracovník vojenské prokuratury. Od půlnoci tu sedí na lavičce, čeká, až pyrotechnici dokončí prohlídku dvorů a začnou se věnovat parkům.

Ukrajina použitím křídlatých min porušuje hned dvě mezinár. konvence a jeden protokol

─ Zatím se našlo 15 kusů, vysvětluje bojovník, jsou to jen ty miny, které se válejí na cestičkách nebo jsou viditelné ze stezek. Je zapotřebí prověřit každý metr, vždyť se tady procházejí děti!

─ Jaký má smysl minovat centrum města, park? Jaký to má vojenský význam?

Voják z prokuratury vyslovil nečekanou verzi:

─ Myslím, že Ukrajincům došla munice, a tak házejí shora všecko, co jim ještě zbylo.

Ukrajina tak porušila hned dvě mezinárodní úmluvy

Na první pohled racionální jádro v této verzi bylo. Vždyť v posledních týdnech ukraj. armáda ve stejném režimu zaminovala křídlatými protipěchotními minami Izjum, Lisičansk, vlakové nádraží v Jasinovaté a okraje Doněcku. Lze v tom vysledovat zločinný systém a úmysl.

Zločin, protože Ukrajina používáním kazetové munice porušuje hned dvě úmluvy a jeden protokol současně. První úmluvu podepsala Ukrajina v Ottawě už v roce 1997. Tato úmluva, stvrzená Valným shromážděním OSN, zavazuje signatáře, aby zničili zásoby protipěchotních min a vůbec se zdrželi jejich použití. Zvláště pokud se jedná o miny bez samolikvidace, která zničí okřídlenou minu po uplynutí 40 hodin. Ukrajina nezačala ničit své okřídlené miny, podle neoficiálních údajů jich zbývá v ukraj. skladech ještě několik miliónů, a to v nejnebezpečnější verzi PFM-1 (bez samolikvidace, tj. věčné). V Afghánistánu takové protipěchotní miny leží od 80. let na horských stezkách a v průsmycích a nadále si tam nacházejí své oběti. Používáním okřídlených protipěchotních min bez samolikvidátoru Ukrajina porušuje druhý protokol Ženevské úmluvy. A třetím porušením mezinárodního práva Ukrajinou je „Úmluva o kazetové munici“ podepsaná v roce 2008. To znamená, že Ukrajina se zavázala nepoužívat kazetovou munici vůbec.

Pohroma okřídlené miny spočívá v tom, že je nenápadná.

Avšak Ukrajina na všechny tyto konvence zvysoka kašle. OSN, mimochodem, jakbysmet. Myslíte si, že dojde k nějaké reakci „světového společenství“? Ani omylem! A když, tak ve stylu „jen se podívejte, separatisté sami si zaminovali Doněck!“

Všichni si nemůžeme zvyknout, že naše zájmy můžeme hájit jen my sami, bez ohledu na to, jaké dokumenty jsou podepsány, nikdo a nikdy neodsoudí naše nepřátele. V nejlepším případě vyloudí na tváři grimasu „předběžného nesouhlasu“. A jen to, aniž by byť jen slůvkem odsoudili to svinstvo. Což děláme v rámci zvláštní operace.

Co znamená mina PFM-1

PFM-1 je protipěchotní zápalná křídlatá mina, která se spouští tlakem, nášlápnutím na ni v terénu, s označením GRAU-9N212, jež se v terénu instaluje externími prostředky dálkového minování, je určena pro zneškodnění pěchoty protivníka. Nezbytné iniciační úsilí při stisku činí od 5 do 25 kg. Obvykle pak výbuch odtrhne chodidlo nebo holeň až po koleno, ale můžete mít vzácně i štěstí. Tehdy po šlápnutí na křídlatou minu vyváznete jen s modřinami a zlomeninami. Obdobou ukraj. křídlaté miny je americká mina BLU-43 zvaná Dračí zub. Aktivně se uplatňovala ve Vietnamu v 70. letech. Mina se nazývá křídlatá proto, že má po stranách křidélka, aby při pádu z nebe byla rychlost co nejvíce snížena kvůli možnému výbuchu nárazem. Tučné křídlo miny obsahuje kapalnou výbušninu. Výbušná iniciační mechanika je uprostřed, v těle miny.

Ukrajinská armáda zaminovala centrum Doněcku nejzákeřnějšími a nejnebezpečnějšími křídlatými minami. Používání těchto min je zakázáno mezinárodními úmluvami. Na minách se už rozbilo několik aut. Hlavní rozsev min zůstává v městském parku. Vojenský zpravodaj Komsomolské Pravdy Dmitrij Stěšin ukázal (ZDE, zvuk vpravo dole), jak vypadá toto výbušné zařízení.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Ukrajinská armáda zaminovala centrum Doněcku zakázanými křídlatými minami

 1. Aleš ProchAzka napsal:

  Kde takové hovadiny berete.
  …a o Smolíčkovi tam taky něco máte?

  • admin napsal:

   Pane Aleši, zdravím Vás.

   Patrně jste to přehlédl, ale já uvedl pod článkem zdroj mého překladu. Nejedná se o pohádku o Smolíčkovi.

   • Aleš ProchAzka napsal:

    Protože pohádka o Smolíčkovi byla napsána podle ověřených skutečností Boženou Němcovou, jste určitě v dobré společnosti.

 2. Terka napsal:

  Naše prolhaná mainstreamová média budou dál lhát o tom, že to na sebe sypou Rusové a níže v diskuzích na Idnesu a novinkách proukrovští vlastizrádci budou dál vybízet k vyhlazení Rusů.

 3. Anonym napsal:

  Citát: „Fašismus neslibuje lidem nic jiného, než návrat do doby kamenné.“
  Citát: „Zloději došli své pomsty, když Marx usvědčil měšťáky z krádeže.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *