Americké firmy kupují 28 % půdy na Ukrajině. Proč? Zelenskij jim ji prodal

Vše zdražuje, údajně i proto, že je nedostatek pšenice z Ukrajiny. Za to, že je nedostatek, prý může „zlý Putin“ a válka na Ukrajině, píše se na německém webu Die Freie Welt. Toto tvrzení však není zcela správné: Zelenskij prodal téměř třetinu výměry na Ukrajině americkým společnostem, tj. 170 tisíc km2!

Téměř třetinu obdělávané plochy, tedy orné půdy, získalo na Ukrajině za posledních dvanáct měsíců konsorcium mnoha amerických společností. Zelenskij prodal těmto americkým společnostem 170 000 km2 nejlepší zemědělské půdy. Patří mezi ně známá (a notoricky známá) jména jako „Cargill“, „Dupont“ a dceřiná společnost Bayer „Monsanto“, která byla zapojena do několika skandálů.

Součástí konsorcia jsou i neméně notoricky známé „kobylky“ (tak se nazývají investoři, kteří rozbíjejí dříve existující struktury, aby vydělali skutečnou hotovost) jako „Vangard“, „Blackrock“ a „Blackstone“.

Podle zprávy srbských novin Zelenskij prodal 170 000 km2 úrodné půdy Ukrajiny výše zmíněným americkým společnostem s velkým ziskem od doby, kdy došlo podle nového zákona k pozemkové reformě, kterou inicioval. Před novým zákonem se cena za hektar půdy na Ukrajině pohybovala kolem 2500 dolarů. Ihned poté, co zákon vstoupil v platnost, cena vystřelila na ekvivalent asi 10 000 dolarů. 17 miliónů akrů půdy za 10 000 dolarů za akr je pořádná suma. Nikdo však s jistotou neví, do kterých kapes šlo těchto 170 miliard amerických dolarů.

Zelenskij a jeho lidé takové dotazy důsledně blokují a západní média tomuto tématu dávají široký prostor. To je stěží překvapivé. Protože kdybyste šli a odhalili tyto činy, nemohli byste „zlého Putina“ mít za  odpovědného za nedostatek vína z Ukrajiny nebo za zvýšení cen pšenice.

Zelenskij si tento problém vytvořil sám a podezření, že si řádně nacpal kapsy, nelze odvrátit. V jedné z nejzkorumpovanějších zemí planety by to nebylo přinejmenším překvapivé.

ZDROJ

P.S. aneb pozn. Naší Pravdy:
Vyvstává tak zásadní otázka č. 1 – jaký má smysl voj. operace RF, když Rusko bojuje nikoli na ukrajinských, ale na amerických pozemcích proti USA?

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *