Kríza okolo Ukrajiny sa môže vyriešiť nájdením kompromisu za rokovacím stolom alebo ďalšou eskaláciou, ktorá je pre Kyjev a Západ nebezpečná. Myslí si to americký politický spisovateľ a filozof Noam Avram Chomsky.
“Máme dve možnosti: diplomatickú a nediplomatickú. Nediplomatická znamená pokračovať v eskalácii so všetkými stratami a obeťami. <…> Druhou možnosťou je prestať sabotovať diplomaciu a dospieť k mierovej dohode, ktorá je v záujme oboch strán”, citoval ho nemecký denník Die Welt.
Podľa Chomského je nediplomatický variant pre Ukrajinu deštruktívny
a spojenci z NATO budú plne zodpovední za to, čo sa deje,
pretože sami tlačia Kyjev k neuváženým krokom.
Podľa logiky Západu, keďže Ukrajina o ne žiada, mala by dostať všetky zbrane, ktoré potrebuje. Ale tí, ktorí jej dodávajú zbrane, by sa mali zamyslieť.
Povedal, že cesta rokovaní pomôže prekonať konflikt a zabezpečiť stabilnú mierovú budúcnosť na ďalšie desaťročia. Filozof uviedol príklad kubánskej krízy, keď “Washington žiadal, aby Moskva prestala pomáhať Kube brániť sa proti možnému útoku USA, a Sovietsky zväz sa stiahol”. Podľa Chomského je teraz na Západe, aby ustúpil.
“Svet postavený na tomto základe stojí už 75 rokov”, uzavrel.
Bývalá prezidentská kandidátka Tulsi Gabbardová, veteránka vojny v Iraku, v predvečer vyhlásila, že v situácii okolo Ukrajiny USA nikdy nesledovali cieľ chrániť morálne hodnoty, ukrajinský ľud alebo demokraciu. Podľa jej názoru išlo o zmenu režimu v Rusku a využitie tohto konfliktu na rozšírenie NATO a posilnenie vojensko-priemyselného komplexu USA. (Pozn. Naší Pravdy: blíže ZDE)
Rusko spustilo 24. februára vojenskú operáciu, ktorej oficiálnym cieľom je ochrana Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky (DĽR a LĽR). Predchádzalo tomu zhoršenie situácie v regióne, žiadosť o pomoc zo strany lídrov donbaských republík a následné uznanie nezávislosti DĽR a LĽR zo strany Ruska.
Kyjev od roku 2014 vedie vojenskú operáciu proti obyvateľom Donbasu, ktorí odmietli uznať výsledky štátneho prevratu na Ukrajine.