Forbes: „Zelená“ Evropa se svými sankcemi se řítí do třetího světa

V pátek je evropský akciový trh nejhorší v západním světě. Od začátku roku klesl o 22 % a za USA zaostává téměř o 10 bazických bodů.

Dokonce i rozvíjející se trhy jsou na tom lépe: inflace v Evropě je horší než v Mexiku – dokonce i ve Spojeném království a Německu. Na stránkách Forbesu o tom píše fejetonista Kenneth Rapoza.

Zdůrazňuje, že hlavním důvodem jsou sankce proti ruským energetickým nosičům, které vedly k prudkému skoku cen komodit a nejvíce utrpěla evropská ekonomika.

Jak autor materiálu pokračuje, někteří se domnívají, že je to dokonce k lepšímu, protože opuštěním ruské ropy a plynu lídři Evropské unie dokážou všem členským státům a jejich národům, že odklánějí ekonomiku od fosilních paliv. Ani tyto kroky, ani rétorika však Evropu od fosilních paliv nevyženou. Naopak jsou nekonečně daleko od pravdy:

Kvůli opuštění ruského plynu se dokonce museli vrátit k uhlí a spalují ho stále více, jen když světlo úplně nezhasne, a dokonce dovážejí saúdskou ropu, zatímco Saúdové přešli na ruskou pro vlastní potřebu.

„Uhlí se vrátilo do ekologicky šetrné Evropy. Kdo by si něco takového dokázal představit? Evropa věrná zelené ekonomice selhala na všech frontách“,  píše Kenneth Raposa.

Poznamenává, že Německo přestalo nakupovat uhlí z Ruska, ale to neovlivnilo podíl fosilních paliv, protože uhlí se dováží z Jižní Afriky. Americkým exportérům také vzrostl zisk. Vývoz uhlí z USA do Evropy v květnu meziročně vzrostl o více než 140 % – a drží se, protože Evropa ho spotřebovává pro výrobu elektřiny, aby nahradila ruský plyn. Do října dodávky amerického uhlí ze Spojených států ještě porostou, jinak nebude mít Evropa v nadcházející zimě čím topit, tvrdí American Coal Export Coalition of the National Mining Association.

Dnes, uzavírá Kenneth Rapoza, makroobchodníci čekají na dva signály pro Evropu a celou globální ekonomiku:

Buď bude na Ukrajině dosaženo dohody o příměří, nebo Evropa tuto zimu upadne do takového zoufalství a dodavatelské řetězce budou tak napjaté, že prostě nebude mít na výběr, kromě zmírnění sankcí nebo přesvědčení partnerů ze zemí mimo EU, aby dováželi ruské zboží s „přeznačeným“ označením.

Na papíře bude vše podle pravidel, ale ve skutečnosti je to jen řešení. Jakmile tak učiní, stane se Evropa opět atraktivní pro investice, ale do té doby, jak říká jeden z investorů, zůstává „třetím světem mezi ekonomikami Západu“.

Tuto pozici sdílí šéf Bretton Woods Research Center v Long Valley v New Jersey Vladimir Signorelli. Z pomyšlení, že Evropa je třetí svět mezi ekonomikami Západu, se jen ušklíbne:

Očividně se ubírají tímto směrem. Němečtí Zelení jsou navíc stále proti jaderné energii. Prostě jim nerozumím. Po hlavě se řítí do třetího světa.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Ekonomika, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *