Erik Best: Musí premiér lhát o energetické bezpečnosti?

Dva experti na energetiku, kteří se zúčastnili včerejšího protivládního protestu na Václavském náměstí, Vladimír Štěpán a Ivan Noveský, zvlášť zdůraznili riziko, které pro Českou republiku a celou Evropu představuje nové arbitrážní řízení mezi Ukrajinou a Gazpromem ohledně plateb za tranzit zemního plynu.

Probíhá právě v době, kdy byla obě potrubí Nord Streamu poškozena v důsledku nevysvětlených výbuchů. Riziko podle Štěpána a Noveského spočívá v tom, že Evropa nemusí mít ani ten ruský plyn, který proudí přes Ukrajinu a Slovensko.

Přesto ministr vnitra Vít Rakušan včera opět prohlásil, že Česká republika má na zimu plynu dostatek. Václav Klaus v roce 1993 pro Mladý svět řekl: „Premiér nebo ministr financí nesmí nikdy lhát, ale může a musí lhát, když jde o měnovou reformu, výměnu peněz nebo devalvaci.“ Na tento výrok jsme ve Final Wordu upozornili již dvakrát, jednou v roce 2013, kdy se jednalo o otázku národní bezpečnosti, a podruhé loni v souvislosti s covidemTentokrát se ptáme, zda premiér „může a musí lhát“, když jde o otázku energetické bezpečnosti, nebo zda Petr Fiala skutečně někde má tajnou skrýš zemního plynu?

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Energetika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *