867 amerických vojenských základen mimo USA (video-ukázka)

Země, která je již více než 70 let celosvětovým agresorem. Stojí za válkami, převraty a tzv. „barevnými revolucemi.“ Svoje vojenské základny si staví dokonce i na území států, jejichž vlády nikdy přítomnost těchto základen ani vojáků nepovolily.

Země, která má za sebou podle střízlivých odhadů 20-30 miliónů mrtvých, ať už cestou agresivních válek nebo sankcí.

Ovšem není to ani tak tato země, jako ti, kdo vládnou z pozadí. Deep state, již více než století ovládající všechny vlády USA a také všech oddaných kolonií po celém světě. Vládce, který neposlouchá, musí být svržen, byť byl ve své zemi demokraticky zvolen. Na druhou stranu často nikým nevolení a Deep state dosazení diktátoři jsou podporováni, jdou-li na ruku hegemonovi.

A na znamení podřízenosti pak po celém světě vznikají nové a nové vojenské základny. Dnes jich je již 867 a další se chystají. Tomu se v korporátním fašismu (pardon, liberální demokracii) říká „dovoz demokracie.“

World BEYOND War  spustila nový online nástroj, který uživateli umožňuje prohlížet si zeměkouli posetou 867 americkými vojenskými základnami v jiných zemích než jsou Spojené státy americké a přibližovat si satelitní pohled a podrobné informace o základnách. Nástroj také umožňuje filtrovat mapu nebo seznam základen podle země, typu vlády, data otevření, počtu zaměstnanců nebo obsazené půdy.

Tato vizuální databáze byla prozkoumána a vyvinuta organizací World BEYOND War, aby pomohla novinářům, aktivistům, výzkumníkům a jednotlivým čtenářům porozumět obrovskému problému přílišné přípravy na válku, která nevyhnutelně vede k mezinárodní šikaně, vměšování, hrozbám, eskalaci a masovým zvěrstvům. World BEYOND War doufá, že ilustruje rozsah vojenského impéria USA, upozorní na širší problém válečných příprav. 

Spojené státy americké, na rozdíl od jakéhokoli jiného národa, udržují tuto rozsáhlou síť zahraničních vojenských zařízení po celém světě. Jak k tomu došlo a jak to bude pokračovat? Některá z těchto zařízení se nacházejí na půdě obsazené jako válečná kořist, aktuálně se například staví již několikátá základna v Sýrii – a to bez povolení tamní vlády. 

Většina je podporována spoluprací s vládami, z nichž mnohé jsou brutální a represivní vlády, které těží z přítomnosti základen. Ovšem mnoho základen bylo vystavěno na okupovaných územích bez povolení vlády. V mnoha případech byli lidé vysídleni, aby uvolnili cestu pro tato vojenská zařízení, často připravili tamní obyvatelstvo o zemědělskou půdu, ve velkém znečišťovali místní vodní systémy a vzduch a jejich přítomnost je nežádoucí.

Americké základny v cizích zemích často podněcují geopolitické napětí, podporují nedemokratické režimy a slouží jako náborový nástroj pro militantní skupiny, které jsou proti americké přítomnosti a vládám, které ji posilují. V jiných případech zahraniční základny usnadnily Spojeným státům zahájit a vést katastrofické války, včetně těch v Afghánistánu, Iráku, Jemenu, Somálsku a Libyi.

V celém politickém spektru, a dokonce i v rámci americké armády, se stále více uznává, že mnoho zámořských základen mělo být uzavřeno před desítkami let, ale byrokratická setrvačnost a zavádějící politické zájmy je udržely otevřené.

Slovanka

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *