Sergej Lavrov: I když někdo plánuje zahájit válku konvenčními prostředky, riziko eskalace v jadernou válku je obrovské

USA a NATO jsou výcvikem ukrajinských vojáků na svém území přímo zapojeny do války na Ukrajině.

Komentáře ruského ministra zahraničí jsou nesmírně důležité, protože Moskva již dříve upozorňovala na „nepřímé“ zapojení USA a NATO.

Ruští představitelé hovořili o rostoucí zástupné válce v konfliktu. Nyní se však zdá, že Kreml vidí eskalaci směrem k přímému zapojení NATO. Od samého počátku, kdy se evropské země rozhodly, že začnou trénovat ukrajinské vojáky či členy různých bojůvek na území svých zemí, bylo jasné, že to konflikt jen dále vyeskaluje a Rusko bude podobné snahy považovat za zapojení NATO do války.

Již na jaře uplyne 78 let od konce 2. světové války. Za tu dobu došlo po celém světě k mnoha ozbrojeným konfliktům, ať už se jednalo o občanské války nebo agrese různých zemí vůči jiným suverénním státům. V tom jasně vede největší světový agresor USA, zanechávající za sebou již kolem 20-30 miliónů mrtvých z válek či vlivem sankcí.

Aktuálně již asi 8 let probíhá saúdskoarabská agrese v Jemenu nebo turecká či americká agrese v Sýrii. A nevím nic o tom, že by byli vojáci těchto suverénních států, okupovaných nezvanými vojsky, cvičeni kdekoli v Evropě. A to je celkem v pořádku, pokud se má dodržovat zásada nevměšování se.

Může se posílat humanitární pomoc a vyzbrojování se podle všeho do jisté míry ještě také toleruje. Ovšem výcvik vojáků na vlastním území již je zpravidla považován za zapojení se do války.

Pomineme-li fakt, že jakékoli vměšování do války z jiných stran daný konflikt jen prodlužuje a zvyšuje utrpení civilního obyvatelstva, pak především zatahuje i dané země do probíhajícího konfliktu. Země, které navíc byly samy v minulosti agresorem (Irák, Sýrie, Libye, Srbsko,…) nemají nejmenší morální oprávnění mentorovat jiné agresory. Je to přesně jako když zloděj křičí: „Chyťte zloděje!“

Naše Sněmovna tak nedávno odhlasovala společnými hlasy celé Aspeňácké šestikolky, že také na našem území se budou cvičit ukrajinští vojáci. Každému muselo být jasné, že pokud se dosud ještě nějak přehlíželo dodávání zbraní (které se nakonec beztak většinou rozprodaly zločincům a teroristům), tak tento výcvik již může být skutečně považován za otevřené zapojení se do konfliktu.

A přesně to se nyní potvrzuje, neboť Rusko již na výcvik ukrajinských vojáků v Evropě zareagovalo. Co to může znamenat pro zapojené země si snad lehce domyslíte sami.

Minulý týden CNN uvedla, že Bidenova administrativa zvažuje „drastické“ zvýšení výcviku ukrajinských ozbrojených sil. Podle návrhu by američtí poradci měli cvičit  „mnohem větší skupiny ukrajinských vojáků v sofistikovanější bojové taktice“ v amerických zařízeních v Německu a možná i jinde v Evropě.

Američtí poradci by mohli měsíčně vycvičit až 2 500 ukrajinských vojáků, což by znamenalo, že navrhovaným rozšířeným americkým programem by během šestiměsíčního období prošlo celkem 15 000 vojáků.

Tato a další zprávy, které také popisují rozšíření vojenských výcvikových programů pro Ukrajince v Evropě pod dohledem Spojeného království a dalších členů NATO, vyvolaly v pátek reakci Kremlu. Ministr zahraničí Sergej Lavrov ve čtvrtek prohlásil, že USA a NATO jsou nyní přímo zapojeny do války na Ukrajině. Na tiskové konferenci Lavrov řekl:

Neměli byste říkat, že USA a NATO nejsou zapojeny do této války. Jsou přímo zapojeny. Nejen poskytováním zbraní, ale také výcvikem personálu. Cvičíte jejich armádu na vašem území, na území Velké Británie, Německa, Itálie a dalších zemí. Válka mezi jadernými mocnostmi je „nepřijatelná“, ale rostoucí zapojení USA a NATO toto riziko značně zvyšuje. I když někdo plánuje zahájit takovou válku konvenčními prostředky, riziko eskalace v jadernou válku je obrovské.

Lavrovovy komentáře jsou nesmírně důležité, protože Moskva již dříve upozorňovala na „nepřímé“ zapojení USA a NATO. Ruští představitelé hovořili o rostoucí zástupné válce v konfliktu. Nyní se však zdá, že Kreml vidí eskalaci směrem k přímému zapojení NATO.

Mezitím probíhající britský program na několika britských základnách zůstává velmi rozsáhlý. Britský pěchotní program pro ukrajinské ozbrojené síly má za cíl vycvičit nejméně 10 000 ukrajinských vojáků. U nás mají být vycvičeny asi 4 000 Ukrajinců, další se cvičí v Německu, Itálii nebo Polsku.

Kreml opakovaně varoval před takovým prohlubováním angažovanosti Západu, které nyní zjevně přesahuje prodej zbraní. Rusko tento týden opustilo jednání s USA o nové smlouvě START o omezení jaderných zbraní, přičemž jako hlavní důvod neobnovení rozhovorů uvedlo rostoucí zapojení Západu do podpory Kyjeva.

ZDROJ (překlad: cz24.news)

Příspěvek byl publikován v rubrice Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *