Jak dlouho bude Evropa trpět za Spojené státy?

Existuje rčení, že generálové vždy bojují poslední válku. Budoucí války plánují na základě taktiky předchozích válek. Teprve když začne válka a změny v technologiích atd. se projeví, je taktika upravena tak, aby zohledňovala novou situaci.

Toto rčení mě napadlo, když jsem si přečetl článek bývalé komentátorky Fine Gael TD a proválečného Business Post Lucindy Creightonové. Ve svém článku napadla Joea Bidena za to, že hájí zájmy amerického kapitalismu.*) Odsoudila to, co považovala za útok na volný obchod a hospodářskou spolupráci mezi kapitalismem USA a EU. Na rozdíl od generála, který uznává, že změna reaguje podle toho, Creightonová uvízla v minulosti a zdánlivě si neuvědomuje, že se svět mění.

Americký imperialismus sice stále ovládá většinu světa, ale jeho pozice je zpochybňována. Jako jeho největší ekonomická hrozba se ukázala Čína; Spojené státy však také čelí konkurenci EU a zejména německého kapitalismu. Americký imperialismus se snaží udržet si hegemonii na úkor svých „spojenců“ či soupeřů.

Mezi imperialistickými centry vždy existovala konkurence, jelikož však všechna akceptovala americkou hegemonii, konflikty, které mezi nimi vznikly, se řešily za použití „mezinárodního řádu založeného na pravidlech“, jejž vypracovaly Spojené státy, aby podpořily své dominantní postavení.

Jak je ekonomická dominance USA narušována, meziimperialistické soupeření zesílilo. Spojené státy jsou už dlouho kritikem německé politiky dovozu levné energie z Ruska; a ještě před začátkem zástupné války na Ukrajině se Biden zavázal zastavit projekt Nord Stream. Už v roce 2014 na Ukrajině americká vládní představitelka Victoria Nulandová hrubě formulovala postoj USA k EU svým komentářem „Seru na EU“, když Spojené státy dosadily k moci svého vlastního kandidáta na post prezidenta Ukrajiny.

Válka na Ukrajině pomohla Spojeným státům dosáhnout řady strategických cílů.

Donutila německý průmysl vzdát se levné a hojné ruské energie, oslabila německou ekonomiku a tím, že ji učinila závislou na americké energii, učinila ji náchylnější k americkému tlaku. Aby se zajistilo, že nedojde k návratu, Spojené státy pro jistotu sabotovaly Nord Stream, přesně jak Biden slíbil. Posílila NATO, jehož raison d’être (smyslem existence) je americká kontrola nad Evropou.

V Irsku vláda a sdělovací prostředky zaútočily na obranu „demokracie“ na irskou neutralitu. Rusko překročilo meze, ekonomicky, politicky i kulturně. Spojené státy také doufají, že ho porazí vojensky, čímž odstraní dalšího soupeře.

Prozatím existuje jednota mezi Spojenými státy, EU a Británií, které vedou svou zástupnou válku proti Rusku. Je třeba poznamenat, že většina světa se odmítla nechat zatáhnout do zástupné války NATO, což je znakem slábnoucí dominance USA.

Čím déle bude válka pokračovat, tím větší bude tlak na evropské ekonomiky. Bude-li válka eskalovat, nebudou válečnou zónou Spojené státy nebo Británie, ale kontinentální Evropa. Evropský kapitalismus si nepřeje zónu nestability na hranicích EU. V současnosti však Spojené státy a Británie odmítají připustit jakákoli jednání bez ruské kapitulace. Je pravděpodobné, že protiválečné protesty, které (navzdory tomu, že jsou ignorovány RTE [irské TV a rozhlasové vysílání; pozn. překl.] i irskými dalšími sdělovacími prostředky) probíhají v rostoucím počtu evropských měst, budou nadále sílit. Otázkou je, jak dlouho je evropský kapitalismus připraven trpět, aby zachoval hegemonii USA.

I když bude NATO úspěšné, válečná jednota nevydrží. Meziimperialistická rivalita je rysem kapitalismu a americký imperialismus je na ústupu. Jak na tyto změněné okolnosti zareaguje irská vládnoucí třída? Jak poukázala CPI (KS Irska; pozn. překl.), irský stát je závislý na trojitém uzávěru imperialismu a podléhá mu: Británie, Evropská unie a Spojené státy. Jeho instituce, například soudy, prosazují zákony vytvořené na úrovni EU; prosazují práva nadnárodních korporací ve vztahu k jejich daňovým odvodům a pracovním smlouvám a dodržují britskou politiku na severu Irska.

Irská vládnoucí třída je závislá na relativně stabilních vztazích mezi třemi imperialistickými centry. Proto chce Creightonová (irská podnikatelka a ministryně pro evropské záležitosti 2011-2013; pozn. překl.) vrátit džina meziimperialistické rivality zpět do láhve. Pokud Creightonová formuluje myšlení irské vládnoucí třídy, pak jsou špatně připraveni na budoucnost. Ani sebevětší zaboření hlavy do písku realitu nezmění.

Koncem roku 2022 prohlásila Ursula von der Leyenová, že současná hospodářská politika Spojených států je hrozbou pro evropský kapitalismus. Pokud se zesílené soupeření změní v obchodní válku, bude irská vládnoucí třída nucena postavit se na stranu alespoň jednoho pilíře své podpory. Její pozice bude oslabena.

Jak budou dozrávat rozpory mezi třemi imperialistickými centry, budou se zvětšovat příležitosti pro prosazování věci dělnické třídy a zvyšování úrovně socialismu a národního osvobození.

*) Lucinda Creightonová: „Joe Biden přebral to nejhorší z Trumpovy ekonomické politiky“, Business Post, 10. února 2023.

Jimmy Corcoran 1. března 2023, generální tajemník Kom. strany Irska

Překlad Vladimír Sedláček

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Kauza Ukrajina, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *