Erik Best: Samopředurčení

Senát koncem května schválil návrh, kterým se mění zákon o branné povinnosti a který představuje další změny v oblasti obrany, a prezident Petr Pavel jej 7. června podepsal. Nový zákon umožňuje dospělým Čechům požádat o dobrovolné předurčení pro doplnění ozbrojených sil mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav.

Předurčení by bezprostředně vyžadovalo pouze zdravotní prohlídku, avšak zájemci by se tak dostali na přední místa pro odvod v případě, že by se zhoršila bezpečnostní situace v zemi. K povolání by pak posloužilo mimořádné opatření. Náčelník generálního štábu Karel Řehka včera v Lidových novinách řekl, že nastala zásadní změna bezpečnostního paradigmatu a je potřeba chystat obranu na celospolečenské úrovni.

Naskýtá se tak nebývalá příležitost pro zákonodárce, politiky, oligarchy, přední zástupce byznysu, novináře a aktivisty, aby svým jednáním ukázali skutečný rozsah své podpory západních hodnot a liberální demokracie. Ti jako první mohou požádat o předurčení.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *