Erik Best: Škrty v dotacích, které nikdo neviděl

Vládní koalice v pátek poslala balíček úsporných opatření do druhého čtení, aniž by měl kdokoliv možnost zhlédnout plánované škrty dotací v řádu desítek miliard korun. Podobně jako s paní Columbovou, o které se mluví, ale nikdo ji nikdy neviděl.

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS Právu řekl, že k tomu vláda přistupuje tak, že pro zachování jakéhokoliv dotačního titulu musí být nalezen dobrý důvod. To ostatní, co neodpovídá původnímu účelu dotací, lze podle něj buď úplně zrušit, nebo podstatně snížit objem, případně podstatně zvýšit spoluúčast žadatelů. Příklad zatím uvést nechěl. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček řekl, že firmy budou v důsledku úsporného balíčku investovat opatrněji, třeba i proto, že zatím není jasné, jaké dotace budou rušeny. V březnové revizi svého programového prohlášení vláda slíbila transparentnost dotačního systému. Petr Fiala a jeho ministři to ještě mohou dodržet, ale pochybností každým dnem přibývá.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *