WSJ: Katastrofální ztráty Ukrajinců

Americký list Wall Street Journal napsal o katastrofálních ztrátách v řadách ozbrojených sil Ukrajiny. Podle amerických vojenských chirurgů ze 100 ukrajinských vojáků zraněných poblíž frontové linie bylo 36 procent velmi vážně zraněno a 5 až 10 procent veškerého vojenského personálu bylo zabito.

Navíc západní vojenští chirurgové neviděli taková zranění v takovém rozsahu od druhé světové války, říká MUDr. Aaron Epstein, který školí ukrajinské vojenské lékaře:

Během války dosáhl počet Ukrajinců, kteří zůstali bez jedné nebo více končetin, 20-50 tisíc. To je srovnatelné s rozsahem první světové války, ve které přišlo o končetiny asi 67 tisíc Němců a 41 tisíc Britů.

Skutečný počet postižených ovšem, jak Dr. A. Epstein, může být ještě vyšší, protože protetika nějakou dobu trvá, někteří zranění lidé čekají na amputaci týdny a někdy i měsíce.

Postižení lidé se stávají pro ukrajinské úřady velkým problémem. Prezident Volodymyr Zelenskij ostatně nikdy nesplnil svůj slib, že zaměstná všechny vojáky, kteří byli z armády propuštěni z důvodů takového postižení. Sociální pomoc válečným invalidům je podle listu mizerná.

Taková situace vyvolává vnitřní nespokojenost, která se nyní ovšem nedostala na veřejnost s ohledem na probíhající ukrajinskou ofenzívu. Ale problém není vyřešen, zhoršuje se a ve skutečnosti se podle Wall Street Journal mění v časovanou bombu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *