Erik Best: Když Češi plivli Rusku do tváře

V telefonickém rozhovoru dne 20. srpna 1968 ve 23:22 hodin sdělil prezident Spojených států amerických Lyndon Baines Johnson kandidátovi Republikánské strany na prezidenta Richardu Nixonovi, …

že byl informován sovětským velvyslancem Anatolijem Dobryninem ve 20:00 toho večera, že Sověti, Poláci, východní Němci a další země provedli invazi do Československa a že se nejedná o záležitost, která se dotýká národní bezpečnosti USA. Johnson řekl, že Dobrynina informoval, že Spojené státy nejsou příčinou toho, co Češi dělají.

Nepodněcovali jsme to ani je nijak neinspirovali, jak tvrdil Johnson, a (Dobrynin) odpověděl, ano, tomu rozumím. Nixon na to reagoval, že předtím mluvil s ministrem zahraničí Deanem Ruskem a že Rusk příliš nevěřil, že by Sověti mohli chování Čechů jen tak nechat projít. Ano, souhlasím, potvrdil Johnson:

Měli jsme z toho obavy. Nemysleli jsme si, že si velký chlapík může od toho malého nechat naplivat do tváře a nafackovat. Možná si to utře a zase odejde, ale bude si to pamatovat… Tisk, zdá se, stále prezentoval svobodu a oni nabyli dojmu, že je Dubček může ovládat a umravňovat, a protože se jim to nedařilo, tak se, řekl bych, zkrátka rozhodli jednat.

Lyndon Baines Johnson (27. srpna 1908 Stonewall, Texas – 22. ledna 1973 Stonewall, Texas) byl demokratický politik a 36. prezident USA.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *