PhDr. Zdeněk Zbořil: Na Tchaj-wanu se už boří sochy a co na to naši „Tchajwanci“?

V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout, že nejenom sochy v Dejvicích a ve Spojených státech, ale v současné době se boří sochy dlouholetého vůdce Tchaj-wanu Čankajška.

Musím se přiznat, že jsem trochu bezradný, protože zatím do těchto chvil, kdy spolu sedíme, tak se k tomu nevyjádřil ani pan předseda Senátu Vystrčil, ani paní předsedkyně Poslanecké sněmovny Pekarová Adamová a dokonce ani ne pražský primátor Hřib, kteří navštívili Tchaj-wan a dokonce tam pronesli svá burcující slova. Včetně toho pověstného „jsem Tchajvanec!“ A není mi jasné, jakými Tchajwanci vlastně jsme.

Jestli jsme s těmi nacionalistickými čankajškovskými, nebo jestli se kamarádíme s těmi novými, kteří ještě mají většinu v parlamentu a vydávají se za jakousi odnož amerických demokratů. Ale ta vzdálenost mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem je přeci jenom, myslím i duchovně, tak veliká, že si nejsem jistý, jestli si porozumíme.

Na jaké straně vlastně jsme…

U senátora Vystrčila je to dokonce skutečně pod velkým otazníkem, protože kdyby byl stoupencem nacionalistické Číny, tak by měl alespoň protestovat proti tchajwanskému obrazoborectví, protože se nejedná jen o dvě, tři, čtyři sochy, ale podle našich zpravodajů ta Čankajškova socha stojí v každé vesnici, v každém větším městě a odhaduje se, že jejich počet na celém Tchaj-wanu je mezi šesti až devíti sty.

Takže v každém případě to bude znamenat, pokud se nám je podaří odstranit, že se jedná o velmi závažnou změnu obrazu na těchto místech. A nikdo neví, kým a čím budou tyto sochy nahrazeny. Předpokládám, že je asi nenahradí busty nebo sochy amerických prezidentů, ačkoliv se ta současná vláda, tchajwanská, chová ke Spojeným státům velmi přátelsky. A možná, ani nedojde na sochy Mao Ce-tunga a jeho generálů, proti kterým Čankajškem vedená armáda tak dlouho bojovala. Dokonce se obávám, že by mohlo spíš dojít na nějakou čínskou podobu té politické změny, která odstartovala tou slavnou větou Teng Siao-pchinga. „Nezajímá mne, zda je kočka černá nebo bílá, ale že chytá myši!“

A může se stát, že bez ohledu na to, že pan předseda Senátu je takovým obdivovatelem Tchaj-wanu, že se považuje za Tchajwance, že se nakonec i jemu mu může stát, že bude patřit do skupiny těch, kteří by sochy bojovného protikomunistického generalissima už také měli při jeho další cestě na Východ začít bourat.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny a současnost, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *