JUDr. Ján Čarnogurský: Nechceme politické atentáty

Na předsedu vlády Roberta Fica politický blázen spáchal atentát. Střílel Juraj Cintula a chtěl předsedu vlády zabít. Naštěstí se mu to nepodařilo, ale život Roberta Fica byl v ohrožení. Život čtyřnásobného předsedy vlády.

Byl to atentát na politickou sílu a stabilitu současného Slovenska. Zemi postihl šok, protože se najednou ocitla v nové realitě. V realitě, když zabíjejí lidi pro politiku.

Média jsou plná výzev ke zmírnění vyjadřování, ke vstupování do sebe. Ano, bylo by dobré zmírnit politická vyjadřování, vstupovat do sebe. Inu, uvidíme, jestli se to povede a na jak dlouho.

Výzvy, pokusy o vysvětlení, historické precedenty se většinou pohybují v rámci Slovenska, případně Československa. Ale nezapomínejme, že jsme součástí většího celku, téměř kontinentu, a co se děje na kontinentu, neobejde ani nás.

Na Ukrajině zuří válka a Ukrajina ji prohrává. Prezident Zelenskij ne tak dávno řekl, že pokud Ukrajina přehraje válku, bojovníci z Ukrajiny se přelijí do Evropy a pak uvidíme, jak vypadá válka. Už i západní politici (Josep Borrell, Jens Stoltenberg a jiní) přiznávají, že prohra na Ukrajině bude mít za následek zásadní změnu světového uspořádání. Západ ztratí světovou hegemonii.

Takové změny, nazývané revolucemi, se vždy rozmění i na drobné – na zmaření a ukončení množství individuálních životů. Národy i menší seskupení lidí to buď vědí, nebo alespoň cítí a pochopitelně se chtějí změnám vyhnout. Stupňování řeči až výhrůžky jsou ničím ve srovnání s tím, co přijde. Změny chtějí přivodit miliardy lidí. Rusko, Čína, Indie, Afrika, Brazílie. Miliardy. Slovensku se nepodaří vystoupit z globálního napětí. 

Ale snažme se ho u nás přece zmírnit. Ve Washingtonu a v Bruselu vidí jasněji než my, na malém Slovensku, co svět očekává. Proto tak tlačí na všechny, na kterých mají dosah.

Fico se jim vymykal. Od nástupu Ficovy vlády se zájem světových médií o Slovensko nejméně zdesetinásobil. V atmosféře, která ve světě vládne, pustili na Fica nejprve Michala Šimečku a spol. Šimečka by vyhověl Bruselu ve všem. Šlo to jaksi pomalu a Juraj Cintula byl dost hloupý, aby chtěl věci urychlit.

Robert Fico měl a má nejlepší předpoklady, aby nás nechal co nejméně zatáhnout do světových konfliktů. Jsme na jeho straně lidsky i politicky a přejeme mu brzké uzdravení.

Rozdělení světa probíhalo na (západních) hranicích Československa téměř století. Od příchodu Hitlera k moci v Německu. Víme, co to s sebou přináší a umíme tomu čelit. Překonejme proto šok a snažme se snížit dopady na nás.

Snížit dopady znamená i potrestat Juraje Cintulu podle zákona co nejpřísněji. Trest obsahuje také generální prevenci, aby jiného člověka myšlenky na atentát přešly hned v zárodku.

Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny a současnost, Glosy, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *