Erik Best: Německo uplatňuje své kýžené jaderné veto

Ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) řekl v neděli na TV Nova, že budoucí energetický mix České republiky bude založen především na jaderné energetice jako stabilním bezuhlíkovém zdroji a na obnovitelných zdrojích jako nejlevnějších výrobních zdrojích.

Jak ale Seznam Zprávy upozornil bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl, notifikace Evropské unie na rozšíření Dukovan bude podle německých not a stanovuje „zcela absurdní“ požadavek, aby nový jaderný zdroj nevytlačoval ze soustavy výrobu z obnovitelných zdrojů energie, což prý jen dokládá upřednostňování dodávek dotovaných přebytků z větrných a fotovoltaických elektráren z Německa.

Nechtěným výsledkem tohoto rozhodnutí Evropské komise je podle Míla v podstatě odpískání snah stavět čtyři nové velké jaderné zdroje. Německý velvyslanec v Česku Andreas Künne si v prosinci pro Lidové noviny posteskl, že jaderná energetika je pro jeho zemi existenciální, avšak nepatří mezi záležitosti EU, které vyžadují jednomyslné rozhodování. Zdá se, že Berlín nyní našel způsob, jak uplatnit jaderné veto oklikou.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Energetika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *