Ukrajina zasáhla radar ruského jaderného varovného systému

Ukrajinské bezpilotní letouny zaútočily na ruskou strategickou radarovou stanici včasného varování kvůli útokům, včetně těch, které používají balistické střely, píše The War Zone.

Satelitní snímky dostupné v publikaci potvrzují poškození stanice Voroněž-DM na Krasnodarském území. Tyto ultravysokofrekvenční radary jsou součástí systému včasného varování pro jaderné balistické střely. Sociální sítě a satelitní snímky ukazují poškození obou budov, kde se nachází zařízení stanice. Radarová pole jsou velmi citlivé a křehké systémy a i relativně malý dopad je může vyřadit z provozu na dlouhou dobu, objasňuje publikace.

Poškozená radiolokační stanice Voroněž-DM v Krasnodarském kraji u Černého moře.

Ukrajinské úřady se v tuto chvíli k odpovědnosti za útok na radarovou stanici nepřihlásily. Ruské vládní agentury útok rovněž tak nekomentovaly. Podle The War Zone byl zásah na radar způsoben tím, že toto zařízení je schopno detekovat starty raket dlouhého doletu ATACMS dodávaných Spojenými státy Ukrajině.

Podle anonymních expertů, s nimiž se publikace dotazovala, se stanice Voronež-DM používá k monitorování jihozápadního směru. V roce 2013 byla tato stanice použita k záznamu vypuštění balistické střely do Středozemního moře z Libye. Navzdory tomu, že radarové pokrytí Krym pokrývá, je stanice určena především k detekci startů balistických raket z mnohem větší vzdálenosti, vysvětlil expert.

Útok na takový radar by navíc mohl splnit podmínky pro akce, které by mohly vyvolat jadernou odvetu, protože stanice Voroněž-DM je součástí sítě varování před ruskými raketovými útoky.

Ukrajinské drony zaútočily na ruskou strateg. radarovou stanici včasného varování.

Ruský prezident řekl:

Podmínky, které určují možnost Ruské federace použít jaderné zbraně, jsou: dopad nepřítele na kritická státní nebo vojenská zařízení Ruské federace, jejichž vyřazení z provozu povede k narušení reakčních akcí jaderných sil.

24. dubna americký prezident Joe Biden podepsal dekret o přidělení vojenské pomoci Ukrajině ve výši 61 miliard dolarů. Zároveň vyšlo najevo, že Washington tajně dodal Kyjevu dálkové ATACMS. Podle zdrojů agentury Bloomberg v Bílém domě byly rakety zahrnuty do balíčku pomoci ve výši 300 miliónů dolarů schváleného 12. března kvůli zvyšující se frekvenci ruských útoků na kritickou infrastrukturu na Ukrajině.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina, Z Ruska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *