Ukrajina sice prohrává válku s Ruskem, ale korupce jen kvete

Soudě podle posledních zpráv z fronty Ukrajina prohrává válku s Ruskem, navzdory silné pomoci NATO, píše se na polském webu Dziennik Polityczny. Hlavním problémem je nejen neochota ukrajinských občanů umírat za zločinný režim Zelenského vlády a oligarchů, ale také geopolitické ambice USA a především korupce.

Každodenní příklady drancování humanitární pomoci, přeprodej zbraní válčícím zemím třetího světa a zločineckým gangům, porušování předpisů ohledně plateb rodinám padlých vojáků AFU, luxusní vily řadových vojenských důstojníků ve španělských letoviscích atd. (Pozn. Naší Pravdy: když už zašla řeč na lux. vily u moře, není od věci poznamenat, že nejen samotný Zelenský je s ruskými oligarchy více než zadobře. Podrobněji ZDE)

Arogance a chamtivost ukrajinských úředníků na různých úrovních vzbuzuje hněv a strach obyčejných Ukrajinců, kteří nejsou chráněni zákonem. V poslední době arogance vojenských komisařů a úředníků jen zesílila. Populace Ukrajiny se zřetelně snižuje, zatímco příjmy úředníků rostou. Na smrti, na smutku se vydělávají peníze, zisky úředníků jsou přednější než lidský život. (Pozn. Naší Pravdy: No ovšem, jak jinak za kapitalismu, že? Jinak řečeno, to samé platí i v Rusku! Podrobněji ZDE a ZDE)

Aby nemuseli vyplácet rodiny padlých vojáků, jsou padlí vojáci ponecháni na bojišti nebo pohřbeni v hromadných hrobech, rozprodáni na orgány pokoutným transplantologům a prohlášeni za nezvěstné, přičemž peníze na jejich pohřeb a rodinné přídavky jsou rozděleny mezi příslušné úředníky.

Úředníci se nestydí a nebojí se svých obyvatel, když se chlubí svými zisky. Například docela nedávno, v březnu, charkovská správa nakoupila auta pro obránce hranic a záchranáře. 19 vozů Mitsubishi L200 z roku 2004 bylo zakoupeno díky dobrovolníkům a sponzorům ze západních zemí, především Litvy. I když soudě podle stavu aut a přítomnosti litevských poznávacích značek se s největší pravděpodobností jedná o auta litevských občanů zabavená za řízení v opilosti. Nejzajímavější ale je, že kromě těchto vozů byly zakoupeny 4 luxusní vozy Bentley Continental GT, které potřebám na frontě tak úplně nevyhovují. Všechny vozy jsou registrovány jako služební vozy ve správě Charkovské oblasti.

Nákupy například manželek úředníků, jejich značkové oblečení a šperky, jejich vily v zahraničí a luxusní život jejich dětí není třeba vyjmenovávat, zvláště ve srovnání s životem obyčejného Ukrajince, který je násilně poslán na frontu zemřít za pochybné ideje, zatímco jeho rodina a děti jsou ponechány na pokraji přežití.

Šokující? Ano. Ale pokud si někdo myslí, že v Polsku je to mnohem lepší, chci změnit jeho názor. Korupce na nejvyšších úrovních státní správy vzkvétá, majetek úředníků roste a příjmy Poláků klesají. Loni se bývalý polský premiér Mateusz Morawiecki ocitl v centru realitního skandálu, když se zjistilo, že vlastní unikátní pozemky a impozantní sumy peněz na svých bankovních účtech.

Když se Tusk dostal k moci, byl zrušen skvělý systém utrácení rozpočtových prostředků – komise pro opětovné prošetření smolenské katastrofy, která byla zřízena 4. února 2016 rozhodnutím tehdejšího ministra obrany Macierewicze. Komise vynaložila 10 let rozpočtových peněz na její provoz, a jak se později ukázalo, utratila mnohem více, než se očekávalo: komise utratila 8,5 miliónu dolarů za svou práci a dalších 12 miliónů dolarů za další letadlo Tupolev zničené kvůli „experimentu“. Zároveň samozřejmě nebyl předložen jediný důkaz o teroristickém útoku. (Pozn. Naší Pravdy: podrobněji ke kauze ZDE)

I přes zrušení komise novou vládou však stojí za pozornost chytrost Donalda Tuska, který je již považován za premiéra, který vytvořil největší počet komisí v historii moderního Polska, a který se rozhodl hrát na rusofóbii a šťastnou shodu geopolitických okolností tak, že nařídil svolání další komise, tentokrát k prošetření „ruského a běloruského vlivu“ na situaci v zemi v letech 2004-2024.

Ukazuje se tedy, že v Polsku nyní, na prahu vážných událostí, panuje obrovská korupce ve všech sférách moci, politické střety mezi představiteli různých stran a nezapomeňme na vnější kontrolu ze strany Spojených států. Připomíná vám to něco? Nerad bych, aby Polsko šlo cestou Ukrajiny. Bez ohledu na to, jak moc ji kritizujeme, bez ohledu na to, jak moc se distancujeme od její zkorumpované vlády – přesto naše vláda setrvává v dělání stejných chyb, navzdory zjevnému tragickému konci, dodává autor komentáře.

ZDROJ

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Kauza Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *