Erik Best: Praha se eskalace neobává

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v pátek pro The Economist prohlásil, že podle něj „nastal čas, aby spojenci zvážili, zda by neměli zrušit některá omezení, která zavedli pro použití zbraní darovaných Ukrajině“.

Britský týdeník to pochopil jako útok na politiku amerického prezidenta Joea Bidena, která nedovoluje Ukrajině používat americké zbraně k úderům na vojenské cíle na území Ruska.

Zmocněnec české vlády pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný minulé úterý Českému rozhlasu řekl, že tato omezení jsou jedním ze tří hlavních problémů Ukrajiny, spolu s nedostatečným množstvím zbraní a nedostatkem vojáků. Kopečný uvedl, že americkou pozici od prvních dnů provází obava z eskalace. Ve včerejším rozhovoru pro Český rozhlas dodal, že Česká republika nikdy žádná omezení pro použití dodávaných zbraní nekladla a že bude moc ráda, pokud USA a další velké země přehodnotí v tomto ohledu svou vlastní politiku. Vláda Petra Fialy se eskalace neobává.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *