Rozhovor s Petrou Rédovou, kandidátkou do Evropského parlamentu za koalici STAČILO!

Petra Rédová se narodila 31. října 1975 v Přílepech. Vystudovala Střední zdravotnickou školu v Kroměříži. Pak se přestěhovala do Prahy a nastoupila do IKEMu na kardiochirurgii k prof. MUDr. Janu Pirkovi, DrSc., posléze na neurochirurgii v Liberci a v Brně.

V roce 1998 odjela za dalším vzděláním do Velké Británie, kde začínala jako au pair. Do zdravotnictví se vrátila v roce 2000 a dodnes působí ve Velké Británii jako vedoucí sestra-specialistka. Vzdělání si ve Velké Británii rozšířila o kurz psychologie a v roce 2005 tam úspěšně dokončila vysokoškolské studium v oboru neurovědy. Sama se označuje jako aktivistka a vlastenka, jež cítí potřebu chránit lidi prostřednictvím důležitých informací, které by měly být veřejně dostupné.

Ještě loni jste byla předsedkyní krajské organizace strany PRO 2022 v Jihomoravském kraji. Co vás přimělo připojit se ke koalici STAČILO! pro volby do Evropského parlamentu?

Stranu PRO opustily loni celé dva kraje, neboť se odklonila od původního směru. A praktiky, které se tam začaly zavádět, byly zásadně proti našemu přesvědčení a hodnotám, které uznáváme. Protože jsme nechtěli zahodit naši práci, energii ani čas, který jsme tomu věnovali, začali jsme vyjednávat o možnosti spolupráce s jinými subjekty. Kateřina Konečná a její představa spolupráce nás oslovila nejvíce. Program, na kterém jsme se shodli, vystihoval vše podstatné a důležité pro občany naší země. S odstupem času mohu říci, že jsme udělali to nejlepší rozhodnutí. S Katkou se nám spolupracuje výborně. Jedním dechem dodám, že je týmový hráč. Její představa se potkává s naší, a o tom to je.

Se kterými body programu koalice STAČILO! se nejvíce ztotožňujete?

Všechny body našeho programu jsou důležité, ale jako prioritu v současné době, která je extrémně vypjatá, považuji bod číslo jedna. A tím je Mír. Pokud se máme pokusit postupně napravit vše, co Fialova vláda zničila a stále ničí, je potřeba zastavit to krvelačné běsnění a zabíjení nevinných lidí. Musíme zastavit podporu tohoto zvěrstva a naopak hledat cestu diplomacií a vzájemnou spoluprací. Dalším důležitým bodem je zachování české koruny a suverenity našeho státu. Žádné vzdávání se práva veta a jiné nesmysly, které vypouští paní Nerudová. Uživit národ na vlastním území není složité, jsou-li k tomu podmínky. Zastavit Green Deal a vrátit zemědělcům jejich práva, je další základ. Pro mne, jako zdravotníka, je velmi důležité, aby každý občan naší země měl přístup ke kvalitní péči, a to s využitím nejmodernějších medicínských postupů.

Je potřeba přestat být krmelcem pro globální farmaceutický byznys a naopak zajistit dostupnost léků všem ve stejném čase za rozumné ceny. Za součást zdravotnického a sociálního smíru považuji i levné energie a dostupné potraviny. Studené byty jsou vždy nápor na zdravotní péči a špatná strava je semeništěm budoucích nemocí.

Vaším tématem je sociální sféra a pomoc lidem, především seniorům. Jak hodnotíte přístup EP k problematice seniorů, rodin i potřebných?

EP, ale i naše vláda zapomínají, a troufám si říci, že cíleně, na ty, kteří tuhle zemi vybudovali a jimž patří velké díky za vše, co zde máme a co je úspěšně rozkrádáno a ničeno pětidemolicí. Výsledkem je např. valorizace důchodů, kde okradli naše seniory o nemalé peníze. Důchod má být odměnou po celoživotní práci, ale ukazuje se být trestem a u někoho až očistcem. Lidé, kteří zůstali sami, mají velmi často problém vyjít s penězi. Uskromňují se, stahují z aktivního života a chtějí už jen nějak »dožít«. To je prostě neakceptovatelné, měli by se těšit ze života a v klidu si ho prožít se všemi výhodami. U rodin je to podobné, chybí zde podpora mladých, kteří při dnešní situaci nemají šanci na vlastní bydlení. To se projevuje i ve snížené porodnosti a nechuti mít rodinu. Spousta rodin nemá na to, aby platily dětem vedlejší kroužky, takže děti sedí doma, nehýbou se a v mnoha se vytváří pocit křivdy, že nemají stejné podmínky jako někteří spolužáci. O tom, že mnoho z nich si nemůže dovolit platit obědy, už raději nemluvím.

Co by se mělo nejen na evropské, ale i domácí půdě v politice a přístupu států (našeho státu) změnit?

Domnívám se, že změnit se musí postupně vše. Když je něco prohnilé, nemá smysl na tom stavět nové základy. Začít se musí ve školství, vrátit mu nějakou úroveň, neboť to, co se děje nyní ve školách, není normální. Vraťme se pevnýma nohama na zem. Máme dvě pohlaví, tečka. Učme děti, jak mají přemýšlet, diskutovat a hledat fakta. Ukažme jim historii a přestaňme přepisovat minulost. Generace těchto dětí bude ztracena, protože se o sebe nepostará a jakýkoliv problém je zlomí. Zapomněly na respekt, úctu a lidskost.

Dále je potřeba udělat revizi mnoha nesmyslných zákonů, které omezují a limitují občany. Zdravotnictví je jedna velká propast a zemědělství je akutním tématem, které je potřeba řešit. Noví poslanci mají šanci zvrátit to, co bylo upečeno. U nás je jediné řešení, vyměnit kompletně vládu. To bude ideální začátek nového příběhu naší země.

Jak celkově vnímáte přístup Evropské unie k LGBTQ komunitě?

Osobně nemám žádný problém se stejnopohlavními páry, ale jak říkám, jsou pouze dvě pohlaví – muž a žena. A vše ostatní patří do péče psychiatrů a psychologů.

Propaganda, která běží, je nebezpečná a je potřeba ji zastavit, stejně jako to udělaly jiné státy. Nebo se dožijeme doby, že heterosexuální lidé budou mít strach o svá práva. Ať si za dveřmi svého bytu dělá každý, co chce, ale netahá to ven. V poslední době mám pocit, že čím více zvrácený člověk, tím vice je in. Je čas přestat dotovat neziskovky, které tohle zvěrstvo podporují a vytvářejí.

Co byste nejvíce v EP chtěla změnit?

Jako jedinci nedokážeme mnoho, ale jako skupina už ano. V příštím roce je možné revidovat Green Deal, zastavit další nesmysly a paskvily, které byly vytvořeny. Noví poslanci mají šanci zastavit WHO smlouvu. Myslím, že naše začátky budou spočívat v tom, že se musíme pokusit zastavit likvidační věci doposud vytvořené našimi vládními zrádci. Kateřina Konečná bojuje už řadu let sama a je mým cílem, snem, přidat se k ní a v tomto boji jí pomoci.

Pokud se EU nevrátí na platformu EHS, pak je jediné řešení – zhasnout tam.

Co byste vzkázala voličům?

Letos je velmi důležité přijít k volbám a říci STAČILO! Máme jedinečnou příležitost vystavit vládě účet a poslat ji tam, kam patří, do horoucích pekel.

Nemá cenu hledat výmluvy a omluvy, proč nejít. Každý propadlý hlas je pozitivním bodem pro pětidemolici. A jejich arogance tím pak roste. Za poslední tři roky ukázali, že jim na lidech naší země nezáleží, že je jim lhostejná budoucnost našeho národa. Vraťte naší zemi jméno, úroveň i důstojnost. Buďme opět hrdým národem.

Helena KOČOVÁ (ZDROJ)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika, Rozhovory. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *