Erik Best: Velkohubé odstrašování

Čeští, francouzští, němečtí a další ministři zahraničí NATO dnes v Praze pronesou velké proklamace o nutnosti umožnit Ukrajině použít západní zbraně k úderům na vojenské cíle v Rusku.

Deník Financial Times jim však možná zkazí náladu svým článkem o tom, že NATO disponuje pouze 5 % protivzdušné obrany potřebné k ochraně svého východního křídla před totálním ruským útokem. Jednou ze zemí východního křídla bez výraznější protivzdušné obrany je Česká republika, ovšem ministr zahraničí Jan Lipavský včera České televizi řekl, že je zastáncem toho, aby Ukrajina mohla udeřit na Rusko. Poté, co generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vypustil balónek ohledně změny politiky, ruský prezident Vladimir Putin malé evropské země varoval, aby si plně uvědomily, co je v sázce, protože „jejich území jsou malá a hustě osídlená“.

Francie si může dovolit být ve svých proklamacích odvážná, neboť má jaderné odstrašení.

Co má však ČR, krom několika objednaných letounů F-35? Má velkohubé odstrašování zaměřené nikoli na protivníka, ale zvráceným způsobem na svoje vlastní obyvatelstvo.

O autorovi podrobněji ZDE

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *