V Maďarsku se 1. června 2024 uskutečnilo obrovské protiválečné shromáždění (video)

Viktor Orbán stotisícovému
davu v Budapešti:
Maďaři nechtějí
„prolévat krev“
za Ukrajinu

Nejméně sto tisíc lidí se v sobotu 1. června v maďarském hlavním městě Budapešti zúčastnilo mírového pochodu, který odsuzoval politiku EU eskalující napětí s Ruskem. Akce vyvrcholila projevem premiéra Viktora Orbána, který obvinil Brusel z přibližování Evropy globálnímu konfliktu.

Demonstranti pochodovali od ikonického Řetězového mostu
na Markétin ostrov na řece Dunaj

Mnozí nesli státní vlajky a skandovali pacifistická hesla, přičemž někteří drželi nápisy „Žádná válka“ a „Dej nám pokoj, Pane“. Premiér Maďarska, citovaný agenturou Reuters, řekl:

Nikdy předtím nestálo tolik lidí v řadě za mír. Jsme největší mírový sbor, největší mírová síla v Evropě. Evropě je třeba zabránit, aby se vrhla do války, do své vlastní destrukce.

Orbán řekl, že jeho země se musí poučit z devastace, kterou prošla nejtemnějšími časy 20. století:

Ve dvou světových válkách Maďaři ztratili 1,5 miliónu životů a s nimi i jejich budoucí děti a vnoučata. Říkám to pomalu, aby Brusel pochopil: nepůjdeme do války. Potřetí nepůjdeme na východ, nepůjdeme znovu na ruskou frontu.

Orbán vyzval všechny, aby ve volbách do Evropského parlamentu příští týden podpořili agendu „pro mír a suverenitu“ vládnoucí strany Fidesz.

Chceme prolévat maďarskou krev za Ukrajinu? Ne, nechceme!

Proválečné síly překročily zdravý rozum tím, že chtěly porazit Rusko, jak se o to snažily během první světové války a druhé světové války.

Od zahájení ruské vojenské operace na Ukrajině v únoru 2022 Orbán opakovaně obviňuje vedení EU v Bruselu z nebezpečného hraničního chování s Moskvou a varuje, že evropský blok se nesmí nechat zatáhnout do plné války.

Budapešť odmítla poskytnout Ukrajině jakoukoli vojenskou pomoc a pohrozila, že bude vetovat finanční pomoc Kyjevu. Orbán ostře kritizoval ekonomické sankce uvalené na Moskvu ze strany EU a tvrdil, že blok EU se silně poškodil podkopáním obchodu a vlastních dodávek levné energie z Ruska.

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *