Erik Best: Lipavský chce zadržovat Rusko

Ministr zahraničí Jan Lipavský zřejmě poprvé o zadržování Ruska mluvil před dvěma lety a vrátil se k němu na síti X minulé úterý a poté ještě na neformálním setkání ministrů zahraničí států Severoatlantické aliance v pátek v Praze.

Česko by podle Lipavského „uvítalo důslednou strategii, jak Rusko v rámci NATO zadržovat“. Prezentoval to jako svou vlastní myšlenku, ale už neřekl, co tím myslí. Chce Rusko zadržovat v rámci ukrajinských hranic, aby se nedostalo do NATO; v rámci současných bojových linií; nebo v rámci hranic před rokem 2014? Rozdíl je obrovský.

Luís de Almeida Sampaio

Odcházející portugalský velvyslanec Luís de Almeida Sampaio v prosinci ve svém článku Od odstrašování k zadržování napsal, že v sázce je budoucnost mezinárodního řádu založeného na pravidlech. Lipavský si v březnu v Právu postěžoval, že není úplně jednoduché vést debatu o společné strategii pro Ukrajinu, protože jak v NATO, tak v Evropské unii, jsou velcí světoví hráči, kteří si širokou debatu nepřejí. Nyní je tlačí k jednomu z nejdůležitějších rozhodnutí NATO vůbec.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Kauza Ukrajina, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *