Rusko ztratilo na Ukrajině za 1. rok války více vojáků než ve všech válkách od II. světové války

Během prvního roku války na Ukrajině Rusko utrpělo více bojových ztrát než ve všech válkách od druhé světové války dohromady, tj. až 70 tisíc lidí.

Podle Amerického centra pro strategická a mezinárodní studia (CSIS) během 1. roku války na Ukrajině zemřelo 60-70 tisíc ruských vojáků. To převyšuje celkové ztráty ve všech ozbrojených konfliktech, kterých se od roku 1945 zúčastnila sovětská a ruská armáda, uvádí zpráva organizace.

Ruské válečné ztráty po II. světové válce

Podrobnosti. Celkové ztráty Ruska na zabitých a zraněných se podle CSIS pohybují od 200 do 250 tisíc lidí. Tyto počty zahrnují jak vojenské, tak ruské zaměstnance zvláštních služeb, žoldáky Wagner PMC a bojovníky lidových milicí ze samozvaných republik Donbasu.

Většina ruského vojenského personálu zemřela po skončení druhé světové války v Afghánistánu (14-16 tisíc), Čečensku (12-25 tisíc), stejně jako před invazí na Ukrajinu během bojů na Donbasu (6-7 tisíc), píše CSIS.

Analytici také poznamenávají, že míra ztrát na Ukrajině je řádově vyšší než míra ztrát v předchozích konfliktech. V Čečensku tak ruské síly ztratily v průměru 95 až 185 zabitých lidí měsíčně, v Afghánistánu od 130 do 145. Na Ukrajině podle CSIS zemřelo od 24. února 2022 (poč. invaze na Ukrajinu) 5 až 5,8 tisíce vojáků za měsíc.

Autoři zprávy poznamenávají, že válka na Ukrajině se stala opotřebovací válkou. Místo shromažďování obrněných formací na kritických místech pro průlom, obě strany rozmístily pěchotu a dělostřelectvo podél celé frontové linie.

Počáteční ruská válečná strategie byla podle analytiků založena na několika chybných předpokladech, včetně toho, že ukrajinské obyvatelstvo nebude bojovat za Zelenského vládu, ukrajinská armáda se rychle unaví a Západ nebude podporovat Ukrajinu.

Úspěch Ukrajiny má hodně společného s jejími vojenskými inovacemi, píše CSIS, včetně toho, že Kyjev používá drony, civilní data, pokročilé komunikační systémy a pokročilé zbraně.

Souvislosti. V únoru 2023 The New York Times s odkazem na údaje amerických a dalších západních představitelů uvedly, že Rusko mohlo přijít až o 200 tisíc zabitých a zraněných lidí. Později britská rozvědka vyjádřila stejné hodnocení. V Londýně v polovině února 2023 tvrdili, že Rusko utrpělo 40-60 tisíc zabitých lidí.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)


Pozn. Naší Pravdy

V prosinci 2015 se nechal ruský prezident V.V. Putin slyšet, že, prý, vstup sovětských vojsk do Afghánistánu bylo chybné politické rozhodnutí Leonida Brežněva. Avšak ve světle posledních již více než dvou let lze říci, že se ruský prezident do svých úvah dokonale zapletl, protože Ukrajina se pro Rusko stala nejen Afghánistánem II, ale dokonce původní rozměr násobně přerostla.

Putin v prosinci 2015 označil vstup vojsk SSSR
do Afghánistánu za chybu

Moskva, 20. prosince 2015. Afghánská kampaň prováděná SSSR byla chybou, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Ruský vůdce se zároveň domnívá, že nemá smysl dělat paralely s americkou operací ve Vietnamu, uvádí Interfax.

Hlava státu to prohlásila v rozhovoru pro dokumentární film „Světový řád“ na televizním kanálu Rossija-1.

Putin poznamenal, že tehdy sovětská vojska vstoupila do Afghánistánu na žádost tehdejší vlády. Washington jednal jinými metodami.

Obecně je ruskému prezidentovi zřejmé, že Sovětský svaz udělal chybu, když vyslal vojáky do Afghánistánu – toto rozhodnutí bylo „nejednoznačné“.

Připomeňme, že konflikt v Afghánistánu začal v roce 1979 – proti vládním jednotkám tehdy stály různé teroristické organizace. Stojí za zmínku, že tato konfrontace trvá dodnes.

Stojí za zmínku, že v západní literatuře se účast SSSR v tomto konfliktu nazývá „sovětská válka ve Vietnamu“.

ZDROJ (překlad Naše Pravda)

Příspěvek byl publikován v rubrice ►DŮLEŽITÉ, Analytika, Kauza Ukrajina, Z Ruska. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *