Erik Best: Hrdá na svoji energetickou izolaci

Která vysoce průmyslová vnitrozemská země s malým množstvím přírodních zdrojů se chlubí tím, že se odřízla od svého klíčového dodavatele ropy a zemního plynu? Česká republika, samozřejmě.

Premiér Petr Fiala 4. června t.r. hrdě prohlásil, že Česko do poloviny roku 2025 ukončí svou šedesátiletou závislost na ruské ropě. Ministr průmyslu Jozef Síkela natolik dychtil po správném morálním rozhodnutí, že několik měsíců lhal o tom, že je země v odběru zemního plynu na Rusku už nezávislá. V krátkodobém horizontu za ruskou energii samozřejmě existují náhrady, ale dlouhodobá perspektiva je dosti znepokojivá.

Ze 14 zemí, které CIA uvádí jako země s největšími zásobami ropy a případně i zemního plynu, si Česká republika může být jistá pouze Kanadou a Spojenými státy. Praha se svým proizraelským postojem potenciálně oddaluje od mnoha muslimských zemí z uvedených žebříčků a v případě Venezuely neuznává jejího prezidenta. Česká republika více než kterákoli jiná země EU zahání sama sebe v oblasti energetiky do kouta, na což jsou Fiala a Síkela patřičně hrdí.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Analytika, Politika se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *