Mgr. Lubomír Man: Víte, kterou větu uslyšíte dnes z našich médií nejčastěji, paní Müllerová?

Tak to tedy, nevím, milostpane. Ale ráda se nechám poučit.

Ano, a já vás rád poučím. Dnes je šestého června. Šestý červen 1944, ani tohle vám nic neříká?

Jo, tak to myslíte něco z války, čili váš koníček. Tak spusťte.

Správně. Jde už o osmdesáté výročí Spojenecké invaze v Normandii, paní Müllerová, která je též označována jako Den D. Ale mi tentokrát nejde o těch 8o let, které od invaze uplynuly a které jsem si sám prožil, ale o tu invazi samu. A o tom, jak o ní dnes referují údajně nejpravdivější a nejférovější média tak zvaného Svobodného světa.

Jak o ní referují?

Jako by šlo o prokazatelně nejdůležitější a nejrozhodnější událost poslední Světové války. O bodu obratu ve válce, kterou Hitler stále vyhrával, a teprve spojenecká invaze v Normandii tento neblahý vývoj ukončila. Jakoby skutečným obratem ve válce nebyly bitvy pod Moskvou, ve Stalingradu a u Kurska, které už roky předtím vybojovali Rusové, resp. Sověti, a proto je správné a spravedlivé o nich mlčet, ale byla to právě jen bitva v Normandii, kterou vedli Anglosasové, a proto je správné připomínat ji co nejhlasitěji a případně o ní i řvát. No a kdyby snad náhodou některá z redakcí v našem západním světě nevěděla jak na to, doporučuji jí stejné znění, kterým už včera po poledni promluvila naše ČT. Doufám, že jsem si je dobře zapamatoval, takže je nyní zarecituji: Toho dne, 6. června 1944, vyplula plavidla britské a americké válečné flotily od britského pobřeží směrem k Normandii na akci, která odstartovala osvobození Francie a Evropy.

Lež jako věž, pane Švejk. Z Kavčích Hor se takto hlavně mládeži do hlav cpe, že 6. června 1944 ještě celá Evropa úpěla pod Hitlerovou holínkou, kde čekala jen na angloamerickou spásu, zatímco pravda je taková, že v ten den Sověti skoro všechno své evropské území od nacistů už očistili a v srpnu 1944, čili pouhé dva měsíce po normandském vylodění, pronikli dokonce už i do Rumunska.

Správně! Jo, a víte co je na tom západním lhaní též zajímavé, paní Müllerová. Že oni nelžou všichni a nelžou pořád. Jak například dokazuje Wikipedie, která sdělila svým čtenářům zhruba totéž, co ČT řekla svým posluchačům, ale lži o jakoby o celé Evropě čekající na osvobozující je Brity a Amíky, jak ji neúnavně sugeruje ČT, se vyhnula. A to takto:

Operace Den D zahájila osvobození Francie a později i západní Evropy a položila základy vítězství spojenců na západní frontě.

Chápete, paní domácí?

Wikipedie tím, že ve své formulaci slovo „západní“ poctivě využila, ze sebe udělala dámu, zatímco ČT, tím, že to slovo záměrně potlačila, ze sebe udělala poběhlici.

Ale já už letím, paní domácí, jinak za trvale opakovaný pozdní příchod vypláznu U kalicha pokutu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *