Podraz komunistů: Škoda nadějné myšlenky

Hlavní důvody vzniku předvolebních bloků jsou v zásadě vždy stejné, zvýšit a nebo vůbec získat možnost ve volbách dosáhnout úspěchu. V polistopadovém období si je třeba v levé části politického spektra připomenout Levý blok z parlamentních voleb v roce 1992, ve kterém se tehdy s mini stranou Demokratická levice a dalšími mikrosubjekty „schovala“ komunistická strana.

Krok to byl docela úspěšný, protože Levý blok, vedený tehdy Ivanem Svitákem, získal ve volbách do obou komor tehdejšího Federálního shromáždění i České národní rady téměř patnáct procent hlasů.

Podobná myšlenka byla oživena nyní předsedkyní KSČM a europoslankyní Kateřinou Konečnou, která dala dohromady kandidátku pro eurovolby s výstižným názvem Stačilo!

Pod tímto názvem a sympatickým programem se v projektu sešli lidé nejen z komunistické strany a dalších levicových skupinek. Zdálo by se, že dokonce může jít o zárodek širšího hnutí, které by mohlo vytvořit protiváhu stále více se diskreditující pravici spojené v nynější vládní pětikoalici.

JUDr. Jana Turoňová

Bohužel se nyní ve finále předvolebního období na facebookovém profilu komunistů objevila výzva ke „svým“, aby na kandidátce kroužkovali na prvním místě Kateřinu Konečnou – nic proti tomu, odvedla velký kus práce a dobré výsledky průzkumů volebních šancí jdou ve velkém za ní – a také „čtyřku“, letitého harcovníka komunistů, místopředsedu KSČM Milana Krajču. (Pozn. Naší Pravdy: Nejen z uvedeného důvodu si zaslouží zakroužkovat dvě kandidátky. A sice Jana Turoňová za statečný boj v rámci ČSSD a Petra Rédová za hrdinný boj proti koronafašismu.)

Petra Rédová,  B.Sc.

Ke kroužkovací výzvě zřejmě vede možnost, že vedle K. Konečně by se do Bruselu mohl dostat ještě jeden kandidát. Proč by to tedy nemohl být náš? Proč ho nepostrčit před na druhém místě kandidujícího právníka Ondřeje Dostála a „trojku“ Jana Turoňovou? Asi by se člověk nedivil a mávl rukou, kdyby s takovou iniciativou přišli snaživí soudruzi z Dolní Lhoty. Objevila se však na profilu komunistů na Facebooku. A to už je jiná.

Dostál i Turoňová a samozřejmě i nekomunisté na dalších místech mohou získat dojem, že sehráli pouze roli fíkového listu, za kterým se podobně jako za značkou Levý blok schovali komunisté. Těžko jim to někdo bude vyvracet, pachuť zůstane. A bude tady i v následujících měsících, kdy bude třeba říct společné levicové „stačilo“ lidem jako je Fiala, Pekarová-Adamová, Rakušan a všem dalším politickým a odborným neumětelům, kteří jsou stále více chápáni jako škůdci této země. 

Gustav Svoboda

Příspěvek byl publikován v rubrice Glosy, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *