Schröder vyhnán ze Spolkového sněmu

Bývalý německý kancléř (a předseda SPD) Gerhard Schröder už nebude mít ve Spolkovém sněmu kancelář ani zaměstnance. Vyšší správní soud Berlín-Brandenburg totiž včera zamítl jeho žalobu, kterou se domáhal zrušení takového rozhodnutí parlamentního vedení.

Schröder se na projednávání překvapivě dostavil osobně a vysvětlil, jak důležitá je pro něj kancelář s několika zaměstnanci v Berlíně. Podle Schrödera potřeboval kancelář ve Spolkovém sněmu, protože dělal „pokusy o zprostředkování“ mezi Ruskem a Ukrajinou. Navíc se podle jeho slov vždy najdou občané, kteří ho žádají o pomoc.

Připomeňme, že poskytnutí kanceláře a personálního zázemí bývalým kancléřům dosud bylo běžné. Schröder se ovšem stal předmětem kritiky po zahájení poslední etapy konfliktu na Ukrajině, kdy jeho odpůrci kritizovali jeho spolupráci s ruskými podniky a zejména jeho přátelský vztah s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Dokonce i ve vlastní straně čelil pokusům o jeho vyloučení. 

V Německu odmítli přijmout snahy G. Schrödera o zastavení konfliktu na Ukrajině s využitím jeho blízkých vztahů s Putinem. Negativně se k takovým snahám vyslovil i jeho nástupce ve funkci kancléře Olaf Scholz.

Poznamenejme však, že Scholz se nyní inspiroval Schröderem, když podobně jako on při záplavách v roce 2002 si obul gumové boty a vypravil se do postižených míst. Ovšem i v tomto jeho snaha dopadá žalostně a jeho SPD má i nadále mizerné preference. Dá se z toho vyvodit, že na rozdíl od Scholze Gerhard Schröder byl (a je) politickou osobností.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *