PhDr. Zdeněk Zbořil: Čeká nás nejen horké léto

Řekl bych, že můj pohled na nadcházející letní měsíce je podobný, jako u meteorologů, spíš bych ale spoléhal ne na meteorologii, ale na autory slavného historického filmu „Stíny horkého léta“.

Možná, že by se mohl ten film znovu pustit, i když je pravda, že je asi zastrčený někde hluboko v archivu.

Mohli bychom se s ním přenést do doby, která je, nebo která byla proměnlivá na konci druhé světové války. Nikdo tehdy také nevěděl, jestli to není začátek další války a jak ho prožívají lidé, kteří nejsou v nějakých politických strukturách, nemohou sedět v Bruselu, nemohou sedět v OSN, ale doléhají na ně důsledky chování tam usedlých politiků mnohem více než na ty nedotknutelné. Ti jsou zastrčení v křeslech, sedí okolo kulatých stolů, neustále se objímající a fotografováni a filmováni na všech možných summitech, Těch summitů je už tolik, že se dá předpokládat, že se tam nic neděje, že je to jenom únik před odpovědností a že se toho horkého létá obávají ti politici možná více než my, kterým nezbývá než rezignovat, protože my ovlivnit nic nemůžeme.

Problémy nebudou končit jenom horkým létem…

Ano, když se podíváte na jakýkoliv problém ve světě, ať je to v Evropě, tím myslím evropské diktátory ve Francii, Německu, Velké Británii, anebo problémy jiného druhu v některých afrických zemích, když se podíváme na to, jak se islamizuje Evropa a jak světová migrace a jakýkoliv pohyb ve světě může být také řízený… Ten nemusí přicházet jenom z Afriky, ona může být ta migrační živá síla inspirována odjinud, chcete-li odkudkoliv.

Já si ani netroufám říct, kdo by mohl za tou migrací stát jako její iniciátor, a jestli je to na hranicích Spojených států nebo Ruské federace, anebo ještě naštěstí ne na hranicích kontinentální Čínské lidové republiky, tak je třeba se dnes přesto obávat, aby vše neskončilo jako „Stíny horkého léta“.

Pozn. Naší Pravdy: předkládáme ke zhlédnutí film Stíny horkého léta (1977) režiséra Františka Vláčila o banderovském poválečném vraždění v Beskydech na východní Moravě ZDE (česky s ruskými titulky, zvuk zapněte na ikoně repráku vpravo dole)

Anebo dokonce tím, že by se to horké léto přeneslo do dalších částí letošního a nadcházejícího roku a ví bůh, kde to skončí. Zda jen u zákazů automobilů nebo letadel nebo lodního válečného provozu, jestli to skončí u nafty nebo plynu… Je to ve své v podstatě jednoduché, ale ty dlouhé stíny těchto krizových prvků ekonomiky a politiky, stejně jako válečných konfliktů, nás určitě čekají.

Příspěvek byl publikován v rubrice Analytika, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *