PhDr. Jiří Jaroš Nickelli: Nepřesnosti o dějinách Maloruska alias Ukrajiny

Ukrajina je název novověký, původní název byl Kyjevská RUS a poté Malorus

Název Malorus se používal ve 20. století až do roku 1944. Byl to název etnografický a zeměpisný, protože Rusko se dělilo podle dialektů a území na Bělorus, Velkorus a Malorus.

Tak to určil největší slavista J.P. Šafařík, tak to určili ruští etnografové jazykovědci a historikové, jako akademik Tarle, tak to určil největší slovanský archeolog prof. Niederle atd. Podívejte se na mapu Slovanstva z roku 1909 v knize Slovanský svět prof. Niederla…

Název „Ukrajina“ původně od 16. století značil pás území pohraničí – tedy ne celou Malorus. S polským královstvím na jedné straně, a s tatarskými chanáty pod tureckou Portou na druhé straně.

Tak například Poláci drželi území na jihu (Kamenec Podolskij) a Tataři obsazovali Krym pod Turky. Byl vrácen Rusku 1783 knížetem Potěmkinem Tauričevským (Titul byl podle Tauridy-Krymu! Nebyl to jen stavitel vesniček pro diplomaty!) a potvrdil to náš Josef II. Až do loupeže Chruščova 1954 byl Krym ruský.

Název Ukrajinci zavedli maloruští vzdělanci
jako Taras Ševčenko a druzí v II. půli 19. století

Státnost Malorusi neboli Ukrajiny se datuje až od I. světové války od roku 1917, kdy vojska Němce Mackensena spolu s rakouským vojskem Böhm-Ermolliho, co prohrál Zborov, instalovala Ukrajinskou národní radu s atamany Machnem, Petljurou a Skoropadským. Skoropadský jako gen. sekretář vládl před Leninem (toto Putin v projevu zkráceně nenaznačil, a to pak mate veřejnost neznalou podrobností) pomocí dekretů univerzálů.

Po občanské válce atamani s bělogvardějci prohráli a teprve tehdy Lenin ustavil Malorus-Ukrajinu jako socialistickou republiku, součást SSSR, a to roku 1922.

Atamanské peníze měly první hákový kříž dávno před Hitlerem, byl brán jako slovanský symbol… Je to publikováno s foto v knize Za svobodu. Sovětské Rusko ustoupilo zpočátku Němcům v Brestlitevském míru, který podepsal Trocký, a proto mohla existovat „Centrální Ukrajina“ dva roky, nežli bolševici vyhráli občanskou válku.

Od tzv. „centrální Ukrajiny“ Skoropadského se odtrhli RUSÍNI pod Dr. Žatkovičem v USA, a připojili se k nově ustavené Republice Československé, pozdější ČSR. Důvod prostý. Ukrajinci Kyjeva neuznávali Podkarpatské Rusíny jako národ. To se děje dodnes a je ironií osudu, že tisíciletí okupanti Rusínů, Maďaři, dnes účelově hájí jejich samostatnost.

Závěrem

Dnešní politici si Ukrajinu vykládají účelově jako jakousi starobylou „státní entitu“, což je nesmysl. Malorus v dějinách nikdy neměla stálé a přesné hranice, historické hranice, jako například Polsko nebo Čechy.

X krát jsem to psal, ale hlas etnografa historika je jako jen házení pravdy na stěnu ignorace a LŽI. Vládnou politruci, říkající si politologové, a jejich hlas je hlas mocných – i když je to hlas nepravd, polopravd a úplných lží.

Jiří Jaroš Nickelli, etnograf historik

Příspěvek byl publikován v rubrice Dějiny a současnost, Kauza Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jeden komentář: PhDr. Jiří Jaroš Nickelli: Nepřesnosti o dějinách Maloruska alias Ukrajiny

  1. Albi napsal:

    Moc zajímavý článek – vč. těch posledních slov „Vládnou politruci, říkající si politologové, a jejich hlas je hlas mocných ….“
    A bohužel s klesající úrovní vzdělání chybí „plebsu“ zájem si řečené či napsané ověřovat, protože „tak by nám přece lhát nemohli“. Mohli a sami jim to ulehčujeme.
    Díky za uveřejnění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *