V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout nedávné oslavy příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje na Moravu. Jejich příchod nebo i jejich působení má přesah i do dneška.
Ano, to výročí se připomínalo různými způsoby opakovaně a mnohokrát i za různých politických režimů, od první republiky počínaje až tedy po současnost.
![Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj (označováni někdy jako soluňští bratři, apoštolové Slovanů či slovanští věrozvěstové) byli křesťanští misionáři, kněží, mniši a bratři ze Soluně, kteří v rámci své misie na Velké Moravě prosadili staroslověnštinu jako bohoslužebný jazyk, pro který Konstantin vytvořil také písmo nazývané hlaholice. V roce 1981 je papež sv. Jan Pavel II. prohlásil spolupatrony Evropy.[p 1] Jsou také hlavními patrony Moravy. V Česku a na Slovensku se slaví svátek Cyrila a Metoděje 5. července.](https://nase-pravda.net/wp-content/uploads/2023/07/2023-07-05-01-242x300.jpg)
Svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj (označováni někdy jako soluňští bratři, apoštolové Slovanů či slovanští věrozvěstové). Podrobněji ZDE
Ale je tedy na tom výročí a na oslavách toho výročí, je zajímavé to, že opakovaně dochází k různým interpretacím. Byly doby, kdy na Velehradě byly statisíce lidí, protože to byl tak trochu vzdor proti tehdejšímu komunistickému režimu.
Ale tentokrát tam byl mnohem menší počet lidí, ale byl o to zajímavější, že tam byli církevní hodnostáři v honosných ornátech, na kterých bylo vidět, že církev je odškodněná a kompenzovaná velice bohatě.
Robert Fico…
Ale bylo zajímavé nebo mně se to zdálo zajímavé, i vystoupení, krátké čtvrthodinové vystoupení Roberta Fica, který připomněl velikost Velkomoravské říše, Velké Moravy jako zakladatele slovenské státnosti.
Já jsem se snažil dávat pozor, v jaké souvislosti Robert Fico zmíní český stát a českou státnost a musím říct, že jsem to nezaslechl, nevím jestli jsem špatně neposlouchal, ale pravda je, že ta Velká Morava prostřednictvím Roberta Fica byla vyvlastněná pro Slováky a odpovídala vlastně tomu, jako kdyby se tam měla zpívat slovenská hymna, ta druhá sloka „Nad Tatrou sa blýska, To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo“ a to vystoupení bylo skutečně v tomto smyslu pozoruhodné, kromě toho, že vlastně i tu misijní činnost Konstantina a Metoděje považoval za základ slovenského jazyka a základ různých evropských nebo neslovanských překladů nebo výpůjček z toho překladu Konstantina a z těch částí přeložených Konstantinem a Metodějem.
Ale zase se tam nemluvilo o jejich vlivu na českou státnost, možná že jsem byl zaujatý a poslouchal jsem něco, co nemělo takový význam, ale myslím si, že vzhledem k tomu stavu politických poměrů a kulturních poměrů na Slovensku, s ohledem na atentát na Roberta Fica, toto všecko mělo nějaký význam, třeba jenom symbolický, ale Robert Fico se toho významu ujal energicky a dal najevo, co si o té české části bývalého Československa myslí.