Summit NATO ve Washintonu: „Bezletová zóna“ na západní Ukrajině formalizuje vstup do války

Neuplynulo ani čtyřiadvacet hodin od zahájení summitu NATO ve Washingtonu a zásadní – a troufám si říci historický – význam tohoto setkání se ukázal v celé své dramatičnosti.

Tím dramatem byla obranná dohoda podepsaná mezi Polskem a Ukrajinou a oznámená a ilustrovaná právě ve Washingtonu. Klíčovým bodem je podle mého názoru pravomoc, kterou Ukrajina udělila Polsku k sestřelení jakéhokoli létajícího objektu nad oblohou západní Ukrajiny, který považuje za nebezpečný (dron, letadlo, raketa atd.).

Možnost, která je již sama o sobě spojena s obrovskými riziky vzhledem k tomu, že Rusové již prohlásili, že pokud bude některý z jejich letounů nebo raket zasažen protiletadlovou technikou rozmístěnou za hranicemi (s ohledem na Ukrajinu), nebudou váhat palbu opětovat. Není třeba dodávat, že Rusové vždy považovali předvídatelnost za nástroj řízení konfliktů, aby jejich protivníci mohli lépe zvažovat své kroky a věděli, proti čemu stojí. Je zřejmé, že princip předvídatelnosti znamená, že to, co je deklarováno, by mělo být provedeno, pokud jsou splněny podmínky, které jsou považovány za nezbytné. Vzhledem k tomu si můžeme být jisti, že Rusové v případě úderu z polského území udělají to, co veřejně deklarovali, aby neztratili důvěryhodnost.

Druhý klíčový prvek washingtonského summitu dnes odhalil americký ministr zahraničí Blinken, který prohlásil, že nad oblohou západní Ukrajiny budou od letošního léta létat stíhačky F-16 z Dánska a Holandska (tedy ze zemí absolutně loajálních k Anglosasům).

Zde se dohoda stává skutečně nebezpečnou z následujících důvodů:

  • Je zřejmé, proč došlo k naléhavému prohlášení, že Polsko může zasáhnout letouny létající nad oblohou západní Ukrajiny. Je nutné poskytnout maximální ochranu letounům F-16, které budou loveny ruským letectvem.
  • Je také nutné chránit polskou protiletadlovou palbou letiště na západní Ukrajině, z nichž budou F-16 startovat a kde budou zřejmě vyzbrojeny a udržovány. Nepřipouštím hypotézu, že F-16 budou udržovány a vyzbrojovány na letištích nacházejících se na území NATO, protože Moskva již prohlásila, že pokud se tak stane, stejně na tato letiště udeří.

Nakonec z četby včerejších a dnešních dvou oznámení Washingtonu nepokrytě vyplývá, že NATO ve skutečnosti zřizuje na západní Ukrajině bezletovou zónu. Tu Rusové zcela jistě napadnou, a to i s ohledem na další závažný prvek: jak již bylo zmíněno před více než rokem, Rusové považují skutečnost, že letouny F-16 jsou letouny schválené pro přepravu a použití taktických jaderných zbraní, a proto budou tyto letouny považovat za potenciální nosiče jaderného útoku, a tudíž za každou cenu sestřelitelné.

Nezdá se být nadsazené tvrdit, že NATO provádí obrovskou provokaci proti Rusku se zřejmým záměrem donutit Moskvu, aby vystřelila jako první, a vzala tak na sebe vinu za rozpoutání otevřené války s NATO.

Objektivně dobře promyšlený plán, který má podle mého názoru i vnitropolitické cíle USA: zahájení přímého konfliktu mezi zeměmi NATO (nebo přímo s NATO jako celkem) a Rusko postaví příštího nájemníka před situaci, v níž nebude cesty zpět. Nelze podle mého názoru vyloučit, že se jedná o říjnové překvapení typické pro roky prezidentských voleb ve Spojených státech.

K pesimismu nás vedou i další zprávy přicházející z Washingtonu: nový britský premiér Stormer potvrdil povolení Ukrajině použít britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow k úderům hluboko do ruského území. Rusové však již odpověděli, že pokud budou britské zbraně použity k úderu na ruské území, odpoví proti Británii.

Značný význam má také žádost generálního tajemníka NATO adresovaná aliančním zemím včetně Itálie o nové protiletadlové systémy, jako je náš Samp-T (stojí „pouhých“ 800 miliónů eur). Je jasné a zřejmé, že vojenští stratégové chtějí pokrýt západní Ukrajinu jakousi železnou kopulí NATO, která by měla být pro Rusy neproniknutelná.

To je skutečně velmi temný scénář: v tuto chvíli jsou již figurky na šachovnici zjevně dokonale rozmístěny tak, aby daly vzniknout novému všeobecnému konfliktu v Evropě.

Závěrem je třeba poznamenat, že Čína, která bude v závěrečném dokumentu připravovaném ve Washingtonu zeměmi NATO definována jako „rozhodující komplic“ Ruska, umístila jeden ze svých vojenských kontingentů v Brestu na protiteroristické cvičení s Běloruskem, novým členem Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS).

Vojáci z Dálného východu nebyli v Evropě k vidění od dob Čingischána, což je rovněž znamením skutečně výjimečné doby.

Giuseppe Masala (ZDROJ, překlad Zvědavec)

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Politika, Ukrajina. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Summit NATO ve Washintonu: „Bezletová zóna“ na západní Ukrajině formalizuje vstup do války

  1. Albi napsal:

    No – zdá se mi, že politologové „KoZa melou pořád stejné domněnky bez uvážení jakýchkoliv změn.

    „…nový britský premiér Stormer potvrdil povolení Ukrajině použít britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow k úderům hluboko do ruského území“, zatímco dnešní mainstream vysílá zcela jiné „signály“ – například:
    „(Trump) si za svého potenciálního viceprezidenta vybral senátora J. D. Vance. Jednoho z největších zastánců politiky izolacionismu, tedy minimálního amerického angažmá v zahraničí, uvnitř Republikánské strany. ….
    „Naše děti budeme posílat do války jen tehdy, když budeme muset. Ale když udeříme, tak pořádně“, dodal Vance v projevu, ve kterém zároveň formálně přijal roli Trumpovy dvojky pro listopadové prezidentské volby. ….
    Byl to právě Vance, kdo v Senátu sehrál hlavní roli ve snahách zmařit návrh zákona o pomoci Ukrajině na začátku letošního roku. A přestože tato snaha nakonec ztroskotala, politik tehdy novinářům řekl, že se podařilo dát Evropě a zbytku světa jasně najevo, že USA nemohou donekonečna vypisovat bianco šeky. ….
    „Nemyslím si, že Vladimir Putin představuje pro Evropu existenční hrozbu, a pokud ano, opět to naznačuje, že Evropa musí převzít agresivnější roli ve své vlastní bezpečnosti“, hlásal Vance, který v Mnichově vynechal setkání s ukrajinským prezidentem, protože si prý nemyslel, že by se od něho dozvěděl něco nového.“

    • admin napsal:

      Paní Albi, za Vaše slova děkuji.

      Jen jedno mi dovolte doplnit. Když se zamyslím nad oběma střeleckými útoky za poslední dva měsíce, tedy na R. Fica a D. Trumpa, kolikrát si povím, že asi ta Prozřetelnost není jen tak. V obou případech to byl doslova zázrak, že to nevzalo jiný konec.

      P.S.
      nový britský premiér Stormer potvrdil povolení Ukrajině použít britské střely s plochou dráhou letu Storm Shadow k úderům hluboko do ruského území ►P.C. Roberts nejednou zdůraznil, že Putinova nekončící váhavost na Ukrajině povede zcela zákonitě ke katastrofě (ZDE), poněvadž NATO a EU získávají cenný čas k posílení nejen výzbroje pro Ukrajinu, ale také, a to především, k chystané voj. účasti NATO na Ukrajině.

      • Albi napsal:

        Dobrý den.
        V případě „atentátu“ na (snad) budoucího prezidenta USA to na mě dělá dojem připravované akce, nějakého varování. Něco ve stylu té akce na pražské univerzitě.
        Jednak není možné, aby „atentátníka“ nestačili odhalit a zatknout – v některých zprávách psali, že na atentátníka upozorňovali už nějakou chvíli lidé – a nic se nestalo. Byla Trumpova ochranka opravdu tak neschopná – zlikvidovat střelce – pomateného laika? Nebo střílel skutečný profík, který se netrefil úmyslně? Třeba varování „Pozor, hlídáme tě a když si dovolíš moc, tohle tě může čekat“? A za třetí – ten klid Trumpa a následující reakce byla víc než podivná.
        Jakýkoliv prezident je taky člověk a byl by minimáně otřesen – alespoň z neschopnosti jeho ochranky. No uvidíme.

        A ještě k tomu mému původnímu příspěvku.
        Dnes v analýze MAP mj.: „Německo včera lakonicky ohlásilo, že redukuje svoji pomoc Ukrajině o 50 %, a jako důvod pro toto rozhodnutí uvedlo naléhavou potřebu takto ušetřené miliardy EUR investovat do své vlastní budoucnosti a pro udržení konkurenceschopnosti německého hospodářství. Co německá vláda pochopila, česká vláda profesora Fialy stále nechápe. A Fiala má přitom k dispozici nejnovější ekonomická data, a ta jasně říkají, stop pomoci Ukrajině, nebo to s českým hospodářstvím špatně dopadne.
        https://www.michalapetr.com/map-2043-brilantni-manevr-saudske-arabie-a-ciny-ve-prospech-ruska-vydesil-nemecko-a-to-drasticky-omezuje-podporu-ukrajiny/

        No ono to s tím naším hospodářstvím už 30 let nedopadá dobře a Fiala ho má dobrý potenciál dorazit ho definitivně.

        • admin napsal:

          Zdravím Vás.

          Dovolte mi několik komentářů Vašich posledních slov, za která Vám děkuji.
          Nuže tedy…

          V případě „atentátu“ na (snad) budoucího prezidenta USA to na mě dělá dojem připravované akce, nějakého varování. Něco ve stylu té akce na pražské univerzitě. ►Jako bývalý voják ČSLA, který střílel nejen ze samopalu, si dovolím se k tomuto aspoň stručně vyjádřit. Onen mladík, dalo by se říci, střílel zdaleka (skoro 150 metrů). Úsťová rychlost (při opouštění hlavně je max.) vypálených střel (bylo jich více) z jeho pušky činila skoro 1 km/s (tedy bezmála trojnásobek rychlosti zvuku, tedy 3 Ma). Z uvedeného plyne, že střela z pušky atentátníka vzdálenost k Trumpovi urazila asi za 1/7 s. To je dost dlouhá doba na to, aby se řečnící a živě gestikulující Donald Trump pohnul o 5-10 cm (hlava), v případě jeho rukou ještě více. Navíc, ve smyslu směru, pohyby tím tuplem nebyly předvídatelné (tohle video komentáře nepotřebuje).

          Jinak řečeno, tohle zinscenovat dost dobře nešlo ani náhodou. O to více, že střelec rozhodně neoplýval ani ostřížím zrakem, ani kdovíjakými střeleckými zkušenostmi, v matematice on vynikal rozhodně více. Fabulace ve smyslu, že střílel někdo jiný, či že Trumpovi bouchla malá kapsle s krví nebo barvou pod čepicí, jsou bezpředmětné, protože v dnešní době kdekdo fotí a filmuje, na tohle by se nejspíš brzy přišlo. A navíc, střela, která se otřela o Trumpovo ucho, zabila vzápětí do hlavy náčelníka hasičského sboru stojícího za Trumpem.

          Jednak není možné, aby „atentátníka“ nestačili odhalit a zatknout ►Samozřejmě, nejen díky lidem z davu se policie dozvěděla o střelci na střeše haly. A bylo to s více než dostatečným předstihem, aby se předešlo střelbě. Jenže zde vše bylo zřejmě připraveno tak, aby střelec dostal svou příležitost spáchat krvavé dílo. Teprve pak byl zastřelen. Ostatně, 21. prosince vloni v Praze tomu nebylo jinak. Opravdovými zločinci jsou tedy organizátoři v pozadí toho všeho. A to, že Trump přežil skoro bez újmy, lze oprávněně považovat za až neuvěřitelné hnutí Osudu.

          Nebo střílel skutečný profík, který se netrefil úmyslně? ►Výše jsem to již popsal. Tuhle verzi bych vyloučil. Asi jako i verzi s Robertem Ficem, tedy, že vše bylo jen zinscenováno pomocí slepých nábojů v pistoli střelce. Tahle verze by se nejspíš brzy provalila.

          A za třetí – ten klid Trumpa a následující reakce byla víc než podivná. ►No, ten klid tak jen vypadal. Když je oběť v šoku, zpočátku je „hrdina“, teprve později to dolehne.

          Jakýkoliv prezident je taky člověk a byl by minimáně otřesen ►Ale Trump otřesen nepochybně byl, co prožíval, nevíme. To v tu chvíli věděl jen on sám.

          No ono to s tím naším hospodářstvím už 30 let nedopadá dobře a Fiala ho má dobrý potenciál dorazit ho definitivně. ►Přesně tak. Tohle je výsledek tzv. sametové revoluce.

          Vašek

          • Albi napsal:

            Dík za podrobný rozbor situace.
            Nezpochybňuji ty technické údaje, které, přiznávám, mi nic moc neříkají, takže dám na vaše slova. Spíš se mi zdálo, že v zemi, která má takové zkušenosti s atentáty na politiky – ať už úspěšné nebo ne – a v tak „výbušné“ současné situaci tu přípravu dost odbyli.

            Ale doufejme, že ať to bylo jak bylo, je to dobrá zpráva.
            Pokud se Trumpovi povede úspěšný návrat do prezidentského křesla a splní aspoň to jeho nejzásadnější prohlášení – že první jeho zájem bude patřit Americe, bylo by to to nejlepší, co by se mohlo stát. A jestliže všechnu zodpovědnost USA (svaly) přehodí na Británii (mozek), bude mít kolektivní Západ velké problémy.
            Bude jistě zajímavé, jak se s tím, co způsobil, vypořádá. A neméně – jak se s takovou situací vypořádá fialová vláda. 🙂

          • Albi napsal:

            Nová informace
            https://cz24.news/redaktor-mark-halperin-na-newsmax-tv-odpalil-bombu-americky-prezident-joe-biden-odstoupi-jiz-o-vikendu-z-kandidatury-na-prezidenta-biden-si-ponecha-funkci-dosluhujiciho-prezidenta-a-pry-nepodpori-v/
            „Pozitivní test Bidena na koronavirus, který ve čtvrtek nad ránem oznámila média [2], může být autentický, ale analytici na americké alternativě a podle mého názoru zcela správně spekulují, že jde o záminku, jak s grácií odstoupit z kampaně s odkazem na zdravotní stav z jiného důvodu, než je mentální porucha a demence. Biden totiž z Washingtonu odletěl do domácí izolace u sebe doma ve státě Delaware a kampaň v nejkritičtější fázi je rázem zastavena. Odstoupení v důsledku covidu je totiž daleko lepší důvod, který se zanese na věky do historických dokumentů jako důvod odstoupení Bidena z kampaně, než kdyby tam bylo, že musel odstoupit kvůli rozpadu osobnosti v důsledku pokročilé vaskulární demence.

            Nečekaně dobrý nápad, jak podat vysvětlení k vynucenému kroku, který si nikdo nedovolí (aspoň nahlas) zpochybnit.

            • admin napsal:

              No ovšem, pokračování J. Bidena ve funkci se jeví jako skoro nemožné. I proto, nejen kvůli listopadovým volbám, byl spáchán pokus o atentát na D. Trumpa. Mně osobně by se v čele USA zamlouval z možných kandidátů nejvíce Robert F. Kennedy, již kvůli jeho postoji vůči kovidismu. Jenže tento člověk, ač odborně a morálně stojící velmi vysoko, bohužel, zvolen skoro jistě nebude. Je to obrovská škoda nejen pro Ameriku, ale pro celý svět. D. Trump jako kandidát je rovněž tak skvělý, ale na Kennedyho Trump nemá, Kennedy by byl mnohem lepší, překonal by zcela jistě všechny své předchůdce. Tím jsem si jist.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *