Erik Best: Život bez ruské ropy

S blížící se zimou má Ukrajina letos mnohem větší nedostatek zdrojů elektřiny než loni. Týdeník Economist citoval Maxima Timčenka, generálního ředitele společnosti DTEK provozující většinu ukrajinských nejaderných elektráren, že 90 % výrobní kapacity těchto elektráren bylo v tomto roce zničeno.

Deník New York Times napsal, že byly zničeny téměř všechny ukrajinské tepelné elektrárny a třetina vodních elektráren.

Malé podniky se přizpůsobily tak, že používají generátory. Jejich hukot se stal zvukovou kulisou ukrajinského hlavního města během vlny veder v polovině července, uvedl New York Times. Do toho přichází hrozba slovenského premiéra Roberta Fica o zastavení dodávek nafty na Ukrajinu, pokud Kyjev neobnoví tranzit ropy od Lukoilu. Podle Fica Slovnaft pokrývá 10 % ukrajinské potřeby nafty.

Petr Zajíc z Amundi Asset Management v České televizi ujišťoval, že tento spor nebude mít na Českou republiku vliv.

Avšak jakékoli rozhodnutí Ruska, Ukrajiny nebo zemí EU přerušit dodávky produktů z ruské ropy na Ukrajinu časem nevyhnutelně ovlivní všechny. Každá další zima bude větší a větší zkouškou.

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Ukrajina se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *