Každý, kdo zažil vstup „spřátelených armád“ v roce 1968, si nese křivdu po celý život a za protesty jsme byli šikanováni. Někdo víc, někdo méně. A že hlavní slovo měla Moskva a SSSR, také není pochyb.
Takže mnozí si položí otázku, proč je uvedeno foto ze současnosti (viz níže), když historie dává jiný příklad, na kterém se všichni (většinou) shodneme?
Je třeba ukazovat vše!
A právě v tom je základ změny našeho pohledu na 21. srpen 1968
(A dle veřejných, nikoliv mainstreamových ohlasů většina Čechů to i tak dnes cítí a vidí)
My v roce 1968 netušili, že SSSR má částečně pravdu, že ve Vietnamu se nejen válčí, ale USA znásilňují a pak napalmem upalují malé holčičky, i pětileté, slavnou americkou armádou. My je znali jako slavnou armádu, co louská buráky a zvěrstva na dětech například v My Lai pět měsíců před okupací jsme ani nezaznamenali.
Nikdy nezapomeneme!

A nyní porovnejte číslo: počet zmasakrovaných dětí (o miliónu nevinných obětí ani nemluvě) americkou armádou pod gescí židovské velvyslankyně USA Madeleine Albrightové – oběti, které by se měly srovnávat s rokem 1968.
Válka v Iráku do roku 2011 (odhaduje se milión obětí), v důsledku války zemřelo 500 tisíc dětí. (Dnes je dokladováno číslo menší, přesto počet je strašný.) Přitom se zjistilo, že bezdůvodně, pouze na základě jedné zrůdy, co si vymyslela historku o chemických zbraních, které neexistovaly a spojencům se to k zabíjení v čele s USA náramně hodilo. Šílené. V květnu 2012 jí Barack Obama za to udělil Prezidentskou medaili svobody. Nyní jí předal vyznamenání i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).
V roce 2019 si připomněli také 20 let od bombardování tehdejší zbytkové Jugoslávie (Srbsko a Černá Hora), které trvalo dlouhých 78 dní a nocí. Během aliančního bombardování zahynulo kolem 2 500 civilistů, ženy a děti nevyjímaje. Protesty Václava Klause byly zbytečné. Humánní bombardování schvaloval i Václav Havel. Jak cynické.
V Letech za Hitlerova běsnění zemřelo (nebylo mučeno) 230 dětí. Kvůli zpochybňování počtu a systému, jakožto následného vykoupení výrobny masa a kritiku policie vyšetřovala mnoho osob.
Celkové ztráty na životech způsobené Německem a jeho zrůdnou rozpínavostí pod názvem druhá světová válka představují více než 72 miliónů lidí. Civilní oběti představují asi 47 miliónů, včetně asi 20 miliónů lidí, kteří zemřeli během války v důsledku hladu a nemocí. Samotný Sovětský svaz zaznamenal 27 miliónů obětí. Němci vyvraždili do roku 1945 365 000 našich občanů!
A pak zde máme „STRAŠNOU OKUPACI“ srpen 1968. Sovětská armáda nasadila hlavní sílu, ale nesmíme zapomenout také další:
Bulharská lidová armáda vyčlenila pro operaci 2168 osob, Maďarská lidová armáda 17 tisíc vojáků, 1816 automobilů, 177 tanků, 111 obrněných transportérů, 45 protitankových kanónů, 36 houfnic, 78 minometů, 22 protiletadlových kanónů a 100 až 104 letadla, Národní lidová armáda NDR patrně jenom několik set osob, Polská lidová armáda k 21. srpnu 12 846 osob, 456 tanků, 320 obrněných transportérů, 178 děl, 2564 automobilů a šest letadel; k 14. září tyto síly vzrostly na 28 612 osob, 750 tanků, 592 transportérů, 227 děl, 103 protitankové a 104 protiletadlové kanóny, 5663 automobilů a 36 letadel.
Do 3. září bylo usmrceno střelnými zbraněmi nebo následkem provozu vojenské techniky okupantů 72 československých občanů, 266 bylo zraněno těžce a 436 lehce. (U některých jsou pochybnosti, jak se to skutečně stalo, ale budiž.)
Přesto vše máme zapomenout, Němce milovat, USA milovat, ale Rusy nenávidět, mlátit a likvidovat. Dokonce se určitá skupina vyjadřuje, že kdo se o Rusku nevyjadřuje nenávistně, měl by být vyobcován a potrestán.
Ne, většina z nás nezměnila svůj názor na okupaci 1968 a konec údajné svobody, ale data viz výše, nastoupená totalita a cenzura po roce 2000 v českých masmédiích stejně jako dnešní vyhrožování za jiný názor jako v době nejsilnější totality, nám prostě otevřela ke srovnání oči. Nic víc.
Petr Novák 19.8.2019