Deník Washington Post 17. srpna informoval, že před ukrajinským vpádem do Kurské oblasti se Kyjev a Moskva chystaly vyslat do Dauhá své delegace, které měly jednat o dohodě o zastavení útoků na energetickou infrastrukturu na obou stranách.
Vpád do Ruska podle Washington Post nepřímé rozhovory zhatil, což znamená, že útoky zaměřené na energetiku budou pravděpodobně pokračovat. Zvláštní zmocněnec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška 16. srpna v České televizi uvedl, že nárůst cen zemního plynu po ukrajinském vpádu byl do značné míry vyvolán obavami z toho, co se bude dít dál, protože Ukrajina nepochybně dneska má kapacitu pomocí dronů napadnout LNG teminály v Rusku. To je podle něj situace, která by ovlivnila nejen Slovensko, Rakousko, Maďarsko a Bulharsko, ale také Španělsko, Francii, Velkou Británii a další země.
Poslanec Ondřej Benešík (KDU-ČSL) v pátek v České televizi řekl, že Kyjev potřebuje dostat souhlas, aby mohl americkými raketami zasahovat rafinérie a sklady zbraní na ruském území.
Prezident Petr Pavel by to pravděpodobně podpořil, vzhledem k jeho úvaze, že Nord Stream byl legitimní cíl.
O autorovi podrobněji ZDE