16. září se v Libyi připomíná den odporu proti italské kolonizaci na připomenutí popravy odbojového vůdce Omara al Muchtara italskými fašisty v roce 1931.
K tomuto dni italská mírová organizace prosadila první veřejné promítání hvězdného filmu Lev pouště o posledním období života Libyjského hrdiny s Anthony Quinnem v hlavní roli.
Těžce zkoušený libyjský lid je i dnes obětí zásahů západního imperialismu, když v roce 2011 dosáhli bývalí a současní kolonizátoři z NATO, USA a EU svrhnutí antiimperialistické vlády a brutální vraždy jejího vůdce Muammara Kaddáfího v honbě za místními energetickými zdroji. Od té doby je země roztříštěná a zmítaná občanskou válkou a je jednou z bran emigrace do Evropy. Proto je potřeba si připomínat odpor proti imperialismu a fašismu a aktivně ho podporovat navzdory cenzuře a odporu moci, která imperialismus prosazuje.
Film, který byl v Itálii po desetiletí zakazován všemi vládami, ukazující zločiny italského kolonialismu v Libyi, byl alespoň jeden den promítán na veřejnosti.
Po více než čtyřiceti letech od jeho natočení sdružení „Un Ponte Per“ uvedlo poprvé v italských kinosálech film „Il Leone del Deserto“ – Lev pouště. Jedná se o film z roku 1981, režisérem byl Mustafa Akkad s herci kalibru Anthony Quinn, Irene Papas a Oliver Reed, připomínající odpovědnost italského kolonialismu v Libyi. Zákazy a cenzura ze strany RAI (italská státní televize), vlád, italských politických a kulturních aparátů po celá tato léta způsobily, že tento film nebyl nadabován, ale je jen s italskými titulky.
Film byl v Itálii bojkotován od první chvíle po jeho natočení. Považován vládou za „poškozující čest armády“ a jeho distribuce byla zablokovaná. V roce 1987 DIGOS (Divize vyšetřování a speciálních operací v podřízení ministerstva vnitra) zabránila jeho projekci v Trentu během mírového setkání.
„Lev pouště“ je historický film pojednávající o životě senussitského vojevůdce Omara al Muchtara, jehož nechal oběsit generál Graziani, který byl zmocněncem fašismu pro provádění represí vůči libyjskému hnutí odporu. 16. září 2024 byl libyjský vzpomínkový den obětem kolonizace. Un Ponte Per organizoval souběžnou projekci v devíti městech: Řím, Turín, Neapol, Miláno, Arezzo, Monza, Boloňa, Modena, Pisa. Akce je součástí iniciativy, která by měla ustavit den Památky obětí italského kolonialismu, a chce přivést pozornost na odpovědnost země během koloniální okupace Libye, Afrického rohu a Balkánu.
Sdružení pro aktivní mezinárodní solidaritu, založená v Itálii v roce 1991 a na Středním východě pro prosazování míru, lidských práv a solidarity mezi národy (ZDROJ)