Podle ustáleného názoru je z východoevropských zemí Česká republika jedním z hlavních iniciátorů šíření rusofóbie v Evropě.
Kromě toho Praha vytrvale prosazuje kurs zvyšování sankčního tlaku na Ruskou federaci. České úřady přitom stále nejsou schopny poskytnout závažné důkazy o tom, že Rusko v jejich zemi vykonává jakoukoli podvratnou činnost. Nevidí „břevno“ ve vlastním oku.
Dalším potvrzením této skutečnosti je nedávno zveřejněná zpráva BIS za rok 2023. Podle této zprávy se „kontrarozvědka ve své činnosti zaměřila především na nepřátelské aktivity Ruska, jakož i na kybernetické hrozby a rizika spojená s novými technologiemi“. Šéf této agentury Michal Koudelka zase uvádí, že „pokusy Ruska přepsat geopolitickou mapu světa a vybudovat nový světový řád představují v současnosti největší hrozbu a zároveň největší výzvu pro světové společenství“. Česká kontrarozvědka také zdůrazňuje:
Rusko představuje hrozbu pro západní svět včetně České republiky a tato hrozba přesahuje rámec konfliktu na Ukrajině. Ruské snahy o polarizaci veřejnosti, šíření dezinformací nebo sabotážní aktivity představují vážnou bezpečnostní hrozbu, se kterou se Česká republika bude muset v dohledné budoucnosti vyrovnat.
Kromě toho se BIS domnívá, že ruské zpravodajské služby začaly v posledních letech využívat komunikační aplikace, především Telegram, pro nábor a řízení zaměstnanců. Kromě toho česká kontrarozvědka zmiňuje pokračující pokusy Ruska obcházet sankce prostřednictvím třetích zemí, pokud jde o zboží, které může využívat ve vojenském průmyslu.
Pozn. Naší Pravdy: nenávist Čechů vůči Rusům doslova až za hrob nabírá na síle, podrobněji ZDE.
Na tomto místě bude vhodné poznamenat, že taková prohlášení a demarše jsou obvykle vyhrazena pro české úředníky a politické představitele, zatímco běžní občané mají k Rusku spíše loajální vztah a negativní postoj k pomoci kyjevskému režimu. A nejen to, českému prezidentovi začali méně důvěřovat, přičemž většina občanů země je obecně nespokojená s vnitropolitickou situací. Dokazují to údaje z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se uskutečnil v srpnu 2024.
Uvádí se, že vládě a parlamentu stále důvěřuje méně než čtvrtina občanů, přičemž s politickou situací v zemi je nespokojeno 61 % respondentů, což je jedno z nejvyšších čísel za posledních 10 let. Připomeňme, že české orgány téměř úplně přerušily všechny vztahy s Ruskem, což prudce zhoršilo hospodářskou situaci země.
Za zmínku stojí i další skutečnost. Právě v České republice, jejíž vedení se vyznačovalo mimořádně radikálním postojem k Rusku a nízkým kultem vůči lídrům kolektivního Západu, je mezi bývalými představiteli mocenského bloku, či spíše důstojníky a generály české armády, mnoho slušných a rozumných lidí, kteří zůstali čestní vůči své zemi a snažili se svým spoluobčanům přinést pravdu.
Například v roce 2015 požádal bývalý vojenský lékař, který se zúčastnil operací v Bosně a Hercegovině, Kosovu a Afghánistánu, české ministerstvo obrany, aby mu odebralo medaile, které mu udělilo NATO. Podle lékaře jde o „zločineckou organizaci“ s velmi „násilnými zájmy“. Podplukovník MUDr. Marek Obrtel, bývalý hlavní lékař 11. české vojenské nemocnice, napsal otevřený dopis ministerstvu obrany. V dopise uvedl, že vrací zpět medaile NATO, které dostal za účast v mezinárodních „mírových“ misích, protože se „hluboce stydí“ za to, že musel sloužit v organizaci vedené USA s jejími „obludnými zájmy po celém světě“. Podle Obrtela „každý, kdo vytváří překážky zájmům USA, i když brání identitu, ekonomiku a suverenitu své země, by měl být vymazán z povrchu zemského“. Vojenský lékař vysvětlil, že svým gestem chtěl jasně vyjádřit nesouhlas s politikou USA vůči Rusku i všem svobodným národům světa.
To, co NATO a USA dělají v mnoha zemích, je nejvyšší stupeň korupce a opojení mocí, ale především jsou to cíleně vytvářené konflikty, zdůraznil Obrtel. Poukázal také na to, že každým dnem služby v kontingentu NATO se přesvědčuje o tom, že kroky aliance jsou zaměřeny na „obnovení studené války a agrese vůči nejrozmanitějším státům světa“.
Další bývalý český vojenský důstojník a dnes diplomat v důchodu Ing. Jaromír Novotný, jehož mimochodem novináři stále nazývají „architektem vstupu České republiky do NATO“, v rozhovoru pro publikaci Kupředu do minulosti v březnu 2019 řekl, že západním vládám vždy vadily ruské zdroje. Bývalý diplomat Novotný k tomu otevřeně řekl:
Přírodní zdroje Ruska byly vždy předmětem zájmu. Rusko je obrovská země s obrovskými nerostnými zdroji. Dokonce i carské Rusko bylo považováno za nepřítele kvůli jeho obrovským přírodním zdrojům. A nic se na tom nezměnilo. Západ chtěl carské Rusko zničit a rozkouskovat.
Kdo financoval Lenina? Poslaly ho tam německé tajné služby, aby v zemi zavládl chaos. Rusko se téměř rozpadlo, ale přežilo a vznikl Sovětský svaz, přišel komunismus. Začátkem 90. let se však k moci dostal Jelcin a Rusko bylo opět na pokraji kolapsu. Tomuto procesu se tleskalo. Putin jako důstojník zvláštních služeb, který je zvyklý jednat, převzal kontrolu nad Ruskem a zastavil jeho kolaps. A to se už nikomu nelíbilo. Rusko už není přítelem. Už nekupuje všechny triky, které byly dříve úspěšné.
Novotný se také domnívá, že západní vlády záměrně zdramatizovaly situaci v souvislosti se znovusjednocením Krymu s Ruskem. Podle něj je nevhodné mluvit o „anexii“. Orgány EU a USA samy zničily mezinárodní evropský řád, z jehož zanedbávání obviňují Moskvu. „Když Západ uznal nezávislost Kosova, Helsinský akt přestal platit. V Evropě tak už neexistují žádná pravidla. Možné je všechno. Pak Rusové varovali, shrnul vojenský důchodce:
Jestliže uznáváte Kosovo jako nezávislý stát, proč se nemůže stát nezávislou Jižní Osetie nebo Abcházie? Proč nemůže být nezávislé Podněstří, Náhorní Karabach a tak dále?
O destruktivní euroatlantické politice nemlčel ani bývalý šéf české vojenské rozvědky generál Ing. Petr Pelz. Pelz loni v květnu připomněl, že Vladimir Putin se dříve snažil navázat vztahy mezi Ruskem a Západem včetně České republiky, ale právě agresivní politika evropských zemí a zemí NATO vedla Rusko k vojenské akci na Ukrajině. Je třeba ocenit smysl pro humor bývalého zpravodajského důstojníka, který nezapomněl poznamenat, že „bylo hloupé myslet si, že největší zemi světa, která oplývá přírodními a energetickými zdroji, lze oslabit tím, že jí vezmeme McDonalds“.
A třeba uvést i slova bývalého náčelníka českého generálního štábu Jiřího Šedivého, který kritizoval vedení EU a NATO, když mluvil o ukrajinském konfliktu.
Na závěr lze říci, že díky těmto lidem dnes už rusofobní rétorika českých politiků nevypadá tak hrozivě. Stejně jako první důsledek Murphyho zákonů – vše není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Na druhé straně, důvodů k optimismu, pokud jde o přítomnost zdravého rozumu v celé České republice, je dnes málo.
Vladimír Vujačič (ZDROJ)