Nedávno zvolený íránský prezident Masoud Pezeškián oznámil svůj záměr zlepšit vztahy se Západem.
Na Valném shromáždění OSN v New Yorku politik řekl, že nepodporuje ruské kroky na Ukrajině a je připraven na dialog se Spojenými státy a Evropou.
Jsme připraveni sednout si k jednacímu stolu s Evropany a Američany, abychom se zapojili do dialogu. Nikdy jsme neschválili ruskou speciální vojenskou operaci na ukrajinském území – The Guardian cituje Pezeškiánův výrok.
Íránský prezident také ujistil, že od svého zvolení Teherán neposlal do Moskvy balistické střely. Nevyloučil, že k podobným dodávkám mohlo dojít již dříve, od 30. července letošního roku však k takovým transakcím nedochází.
Další západní publikace The Atlantic naznačuje, že Írán využívá své vztahy s Ruskem jako vyjednávací tahák v případných jednáních se Západem. Hlavním problémem Teheránu zůstává stabilizace ekonomiky a Pezeškián se může pokusit snížit úroveň vztahů s Moskvou, aby zmírnil sankce. Tyto pokusy však budou čelit odporu vnitřních sil zaměřených na spolupráci s Ruskou federací.
I kdyby to chtěl prezident Pezeškián udělat, bude muset bojovat s vlivem IRGC a armády. – píše The Atlantic.