Výbuch Nord Streamu, spojený s neúčinnými sankcemi vůči Rusku, vystřelil ceny plynu a dalších energií do nebeských výšin. Kde jsme dříve měli stabilní a levné dodávky plynu, nyní kupujeme drahý zkapalněný plyn z USA.
Události kolem explozí plynovodu Nord Stream zůstávají stále v centru debat a obvinění. Nedávné tvrzení zveřejněné na platformě X (dříve Twitter) vyvolalo rozruch: „Výbuchy Nord Streamu byly zaměřeny na Rusko, ale zničily Německo a Evropu. Děkujeme, USA…“ Zní to jako konspirační teorie, ale je to pouhé přehánění? Nebo zde skutečně vidíme jeden z největších geopolitických zločinů v novodobé historii?
Konec levného plynu z Ruska
Sahra Wagenknechtová, členka německého Bundestagu, se vyjádřila velmi kriticky k celé situaci. Podle ní byly dlouhodobé dodávky levného ruského plynu klíčovým faktorem německého ekonomického úspěchu. Výbuch Nord Streamu, spojený s neúčinnými sankcemi vůči Rusku, vystřelil ceny plynu a dalších energií do nebeských výšin. Kde jsme dříve měli stabilní a levné dodávky plynu, nyní kupujeme drahý zkapalněný plyn z USA.
Je snad ironie, že právě Spojené státy, které se staly hlavním vývozcem zkapalněného plynu do Evropy, údajně stojí za touto sabotáží? Ať už je pravda jakákoliv, faktem zůstává, že poškození Nord Streamu dramaticky změnilo energetickou situaci nejen v Německu, ale i v celé Evropě.
Důsledky pro evropský průmysl
Jaké jsou následky pro Evropu a zejména Německo? Wagenknechtová varuje, že až pětina průmyslové hodnoty vytvořené v Německu je nyní v ohrožení. Zatímco se průmysl stěhuje do levnějších destinací, jako je Čína nebo USA, německá ekonomika čelí vážné krizi. Drahé energie tlačí výrobní náklady do výše, což ohrožuje konkurenceschopnost německých firem na globálních trzích. Německo, dlouho považované za motor evropského hospodářství, nyní čelí nebezpečí ztráty této role.
Dopad na obyčejné lidi
A co obyčejní lidé? Jak poznamenává Wagenknechtová, výdaje na energie rostou, zatímco disponibilní příjem klesá. Mnozí Němci si už nemohou dovolit ani týdenní dovolenou, která byla dříve samozřejmostí. Restaurace, obchody a centra měst trpí poklesem návštěvnosti, protože lidé šetří, kde mohou.
Kam směřuje Evropa?
Zůstává otázkou, zda Evropa najde cestu z této energetické pasti. Levné energie z Ruska jsou pryč, ale kdo bude skutečným vítězem této změny? Evropské obyvatelstvo? Německý průmysl? Nebo snad USA, které si našly lukrativní odbyt pro svůj drahý plyn?
Jedna věc je jistá – geopolitické hry kolem Nord Streamu otřásly základy evropské energetické bezpečnosti a hospodářské stability. A ať už je za explozí tohoto plynovodu jakýkoliv aktér, důsledky pociťuje každý Evropan, a to nejen v podobě vyšších účtů za energie, ale i zhoršující se ekonomické perspektivy.
Je na čase, aby se Evropa probudila a začala jednat ve svém vlastním zájmu.
„…geopolitické hry kolem Nord Streamu otřásly základy evropské energetické bezpečnosti a hospodářské stability“.
To je ale překvapení!
Evropští politikové snad čekali opak? A po dvou létech ještě pořád spoléhají na Slunce a vítr, že jim „vytrhne trn z paty“?
Přesně tak. Spoléhat se na Slunce, když je zataženo či noc, spoléhat se na vítr, když zrovna nefouká, je ubohost. Navíc, i když je slunečno a větrno, energetická hustota na výstupu z těchto elektráren je doslova bídná. Proto jediným řešením do budoucna jsou jaderné elektrárny. Ne však ty dnešní, ty mají jen mizernou účinnost, sotva necelé 1 %, neboť jen 0.7 % z přírodního uranu 238 v podobě izotopu 235 se využije, zbytek, tedy více než 99 %, je hlušina, která putuje do skladů tzv. vyhořelého paliva.
Mám na mysli zcela jinou technologii, kterou prakticky, nejen na papíře, zvládla jen jedna jediná země na světě, a sice Rusko. Předloni v září. Kdyby svět neblbnul, přejal by od Rusů supertechnologii na bázi rychlých neutronů s množivými reaktory, v nichž je využití jaderného paliva oproti současné jaderné technologii stokrát vyšší! To je naprostá fantazie na poli energetiky, o jaké se lidstvu ani nesnilo!
Tento poslední typ ruského množivého reaktoru (nikdo (!) kromě Ruska jej nemá a neumí vyrobit) sám sobě vyrábí paliva o 20 % (!) více, než sám spotřebuje! Radioaktivní odpad = 0, potřeba nového paliva = 0, možnost havárie typu Černobylu nebo Fukusimy = 0, doba činnosti = věčně
Následuje skvělá prezentace v angličtině (12 min), ruská videa YouTube komplet vymazal. Ruské jaderné technické znalosti jsou světové třídy a zaslouží si uznání. Video rozhodně stojí za zhlédnutí!
► VIDEO (revoluční a úderné info)
ZDROJ naprosto epochální (!) informace říká toto:
▬
Rusko udělalo to, co se kvůli rozpadu SSSR doposud nikomu nepodařilo.
V Rusku byl spuštěn věčný jaderný reaktor.
Na konci září 2022 byl čtvrtý energetický blok Bělojarské JE poprvé uveden na 100 % výkon. Je v něm umístěn reaktor BN-800, který nyní poběží na inovativní palivo MOX. Jak uvádí Rosatom, je to důležitý krok při budování dvousložkové jaderné energie s uzavřením cyklu jaderného paliva. Obrazně řečeno, Rusko stvořilo první věčný jaderný reaktor na světě. Jedná se o epochální událost pro domácí i globální energetiku. Reaktor se promění v „perpetuum mobile“.
▬