George Bush mladší byl podobně jako jeho otec známým válečným štváčem. USA vládl v době útoků 11. září a má na svědomí zejména pozdější války a intervence.
Rodina Bushových je také na seznamu oněch „top rodin“, které ovládají svět. Dalo by se tedy očekávat, že mladší bratr druhého Bushe na postu prezidenta a syn toho prvního bude stejná „krevní skupina“.
Nicméně rozhovor, který nedávno přinesla čínská média, udivil mnohé znalce politiky. V době, kdy se vůči Číně velmi tvrdě vymezuje jak Bidenova vláda, tak republikánská opozice, jde o jakousi americkou politickou anomálii.
Níže jsou nejzajímavější výroky Neila Bushe, mladšího bratra exprezidenta George W. Bushe, pod nimi najdete celé video.
Neil Bush říká:
Po 150 návštěvách Číny za posledních 50 let jsem došel k závěru – a většina Američanů pravděpodobně nebude souhlasit s tím, že to říkám – že čínský systém pro Čínu fungoval. Čínský systém byl velkým přínosem pro stovky milionů lidí.
Hlavním důvodem nepřátelství USA vůči Číně je jednoduše to, že Čína je na vzestupu a USA o ní vytvářejí paranoidní falešné příběhy.
V knize Destined for War profesor z Harvardu zkoumal 16 případů, kdy etablovaná mocnost, jako jsou Spojené státy, nejsilnější mocnost, čelila rostoucí moci. V dnešním světě je Čína na vzestupu a ve 12 ze 16 případů za posledních 600 let to skončilo válkou.
A důvod, proč rostoucí mocnost a etablovaná moc jdou do války, je ten, že etablovaná mocnost se cítí vzestupem ohrožena a tvrdí, že stoupající mocnost chce převzít moc a stát se nejsilnější světovou mocností nebo že nastupující moc převezme ekonomickou moc…
Vymýšlejí si falešné příběhy. Právě teď se šíří spousta falešných narativů a věřím, že to přímo souvisí s vzestupem Číny a vnímanou hrozbou, kterou tento vzestup představuje pro naši životní úroveň, náš způsob života a naši národní bezpečnost.
Prostě si nemyslím, že vzestup je hrozbou pro Ameriku, takže jsem teď v jiném táboře než 90 procent Američanů a souhlasím s vámi, že kdyby mohlo do Číny přijít více lidí, přidali by se k tomu mohli si vytvořit vlastní úsudek a nemuseli poslouchat propagandu a demagogii politické elity v Americe, která Čínu vykresluje jako nějakého ďábla.
Čína nemá vůči USA žádné nepřátelské úmysly; jsou to USA, kdo si z Číny udělal nepřítele.
Jak Čína roste, její armáda samozřejmě poroste, protože to země dělají: rozšiřují své obranné schopnosti. A otázkou je, k čemu Čína tuto armádu využije a zda je možné, že tato armáda bude namířena nepřátelským způsobem proti Americe.
Nemyslím si, že to je záměr Číny. Víte, můj otec nikdy nevěřil, že Čína je nepřítelem Spojených států. A myslím, že si můžete z přítele udělat nepřítele, když se k němu budete takto chovat, ale bylo by to zničující pro obě země i pro svět, kdybychom skončili v konfliktu.
Ekonomické vztahy mezi Čínou a USA jsou oboustranně výhodnou situací. Na bilaterálních obchodních vztazích s Čínou není nic špatného.
Ve skutečnosti jsou velmi zdravé a jsou dobré pro americké spotřebitele a jsou dobré pro prosperitu Ameriky, ale jsou také skvělé pro Čínu, takže je to tato klasická situace, která je pro obě strany výhodná, a myslím, že Američané nakonec poznají že Číňané nejsou špatní lidé.
Neil Bush jako zakladatel a předseda nadace George H.W. Bush Foundation pro americko-čínské vztahy navštívil Čínu od roku 1975 více než 150x. Co viděl za posledních 50 let a co si myslí o budoucnosti čínsko-amerických vztahů?
Rozhovor v čínské provincii Anhui, když se v roce 2024
Neil Bush zúčastnil Světové výrobní konvence: