Spisovatelka Lenka Procházková: Bude v Den samizdatu zrušena cenzura?

Pravda přestala být Boží,
proclili ji jako zboží.
Chceš-li zdarma dostat Lež,
do fronty si pro ni běž!

Pojem samizdat pochází z ruštiny. České, slovenské, maďarské a dokonce ani polské samizdatové autory původ slova nedráždil, uznávali, že ne všechno, co přicházelo ze Sovětského svazu, je nutné zavrhnout. Ale estébáci, kteří nám při domovních prohlídkách zabavovali strojem psané knihy a časopisy, naopak pojem samizdat vnímali jako nepatřičný, neboť rozkolísal jejich víru v to, že vše, co vymysleli v SSSR, je povinné obdivovat. A tak do protokolů místo samizdat psali zakázaná literatura a měli stále doplňovaný seznam zakázaných autorů, knih a periodik.

Samizdatovému literárnímu měsíčníku, do kterého jsem přispívala fejetony a povídkami, jsme proto nedali žádný prozrazující název, ale řadili jsme své ve dvanácti kopiích rozepsané texty do běžných kancelářských desek. První list v deskách byl nadepsaný jako OBSAH a zahrnoval názvy příspěvků. Díky této strategii unikal měsíčník „OBSAH“ při domovních prohlídkách pozornosti. Exempláře jsme pak půjčovali přátelům k dalšímu opisování.

Kromě domácí tvorby vycházely v samizdatu i překlady. Například Solženicynova kniha Souostroví Gulag. Tu jsem měla půjčenou na pouhé dva dny, pročítala jsem ji v noci a cítila dojetí nad tužkou připsanými poznámkami předchozích čtenářů, kteří na bílé okraje průklepáků psali komentáře k překladu a navrhovali změny. Připadala jsem si jako účastnice tajného obřadu, který postupně propojoval neznámé čtenáře při jejich hledání a šíření pravdy. Písařky, na rozdíl od nehonorovaných autorů, dostávaly za rozepisování samizdatů skromnou odměnu, za jednu stránku A5 asi čtyři koruny. Většina písařek pracovala na elektrických psacích strojích, které měly větší údernost a dokázaly text propsat až na dvanáct průklepáků. Poslední dvě kopie už bývaly špatně čitelné, ale když se pod tenkou stránku vložil bílý list a když měl čtenář silnou žárovku a motivaci, šlo to.

V roce 2005 našli řemeslníci ve sklepení Vrchního státního zastupitelství v Praze zapečetěné bedny se zabavenou „závadovou“ literaturou, kterou někdejší prokuratura schraňovala jako důkazní materiály. Další bedny oblepené policejními páskami obsahovaly „závadovou“ korespondenci, kterou někdejší státní pošta nedoručila „závadovým“ adresátům. Staré (ale slídičsky rozlepené) dopisy, ineditní knihy a časopisy čekaly v bednách porostlých pavučinami od počátku osmdesátých let. Po jejich „archeologickém“ nálezu jsem byla jako „znalkyně“ přizvaná k roztřídění zatuchlých písemností, protože obsah beden nebyl při jejich dávném naplnění pořízen. Jeden z nedoručených dopisů byl i pro mě. Posílal mi ho v roce 1983 Ota Filip z Mnichova a obsahoval kromě překladu mé povídky do němčiny i autorovu fotografii, jak fešácky stojí na lyžích někde na ledovci. Tohle historické psaníčko jsem si dala rovnou do kabelky. Ostatní nálezy jsem řadila na hromádky podle jmen a vrchní státní zástupce, v té době to byl JUDr. Jiří Kulvejt, je pak dal služebním autem rozvézt adresátům. Za některé už je bohužel převzali pozůstalí.

Nedávno Sněmovna rozhodla, že mezi Významné dny bude zařazen i Den samizdatu, který připadne na 12. října. Pro Den samizdatu hlasovala i Markéta Adamová Pekarová spolu s dalšími zastánci současného boje proti tzv. dezinformacím. Takže někdejší strojem rozepisovaný samizdat je dnes ze zákona veleben a slaven jako odvážné tažení proti cenzuře, (která byla znakem svržené totality), ale současný samizdat (šířený prostřednictvím internetu) je ve jménu vítězné demokracie předmětem slídění a postihu. Tak jako kdysi i dnes totiž platí svoboda slova jenom pro vybraná slova a šířit se smějí jen schválené „cílené“ informace. Některým občanům (či spíš obyvatelům teritoria Čechy a Morava) takový předvýběr vyhovuje, asi jej vnímají jako péči o své duševní zdraví. Jiní občané se stejně jako za minulého režimu shánějí po odpíraných informacích, aby je odpinkli dál. Tím se ovšem řadí do kasty „sviní“, jak nám odbornou mluvou vysvětlil budovatel příkopů Plk. Podle něj prezentuje ostrůvek sviní jen necelých pět procent z populace. Zbylá většina slušných lidí by se nás měla štítit jako malomocných.

To ale nefungovalo ani v minulém (zločinném) režimu, na jehož sklonku se cyklostylovaná vydání Lidových novin v některých trafikách tajně prodávala „pod pultem“. Na zjišťování „závadových“ trafik a zajišťování trafikantů už neměla StB dost lidí a dost motivace. Dnes v době internetu je dohled nad „dezinformacemi“ posílen o dobrovolné slídily a nahlašovatele a navíc o fenomén umělé inteligence.

AI je ale zatím v záběhu a je školená především mladými programátory, kterým, při jejich černobílém vnímání textů uniká barevnost češtiny a písmácké finty Čechů, takže síto AI mechanicky sice zachycuje zakázaná klíčová slova, blokuje nepovolené informace, ale zlatý písek filtrem snadno proplouvá a dál pableskuje na hladině. Hledači, stejně motivovaní a urputní jako v minulém režimu, si zrnka pravdy najdou a skládají si z nich obraz o stavu země i světa.

Ten pak posílají po proudu dál k doplnění a okomentování. Účastníků tajného obřadu stále přibývá. Až dosáhnou nadkritického množství, promění se ze „sviní“ ve statečné občany, kteří chránili demokracii před pádem do nové totality.

Kopyrajt na pravdu ale nemá žádný režim, ani ten budoucí. Pravdu totiž nemůže nikdo vlastnit, jen se k ní přibližovat silou své touhy. A toužit po pravdě znamená, že pravda vlastně vlastní nás. Podle lidských zákonů je vlastník odpovědný za své vlastnictví. Jenže pravda to má zavedeno opačně. „Její lidé“ pečují o ni, mnohdy na vlastní nebezpečí. Působí to jako přírodní úkaz. Nebo nějaký vyšší úmysl? Debatovat o tom s AI je zatím předčasné a s paní Pekarovou zpozdilé.

Takže zakončím nadčasově: Sláva samizdatu! Hanba cenzuře!

Příspěvek byl publikován v rubrice Aktuality, Dějiny a současnost se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

8 komentářů: Spisovatelka Lenka Procházková: Bude v Den samizdatu zrušena cenzura?

  1. SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

    PRIPOMINAME, ŽE D.S.Vidlak není sám, který tzv. „NABIDKY“ VYUŽIVA, tim je i Pan H.

    Na jeho špek, kdy se snaží ve svých prdnaskach a člancich zkomolit, za potlesku jeho nic netušícího publika, co se dá a hlavně komolit fakta, psat o tom celé knížky a vydělávat de fakto na „skoku na špek“, tak to zkuste odhalit, ono jakoby stále na to nikdo z oblasti SV nepřišel.
    Škody tím zpusobene Společnosti Voliču SV jdou do biliónů a vidíte, že jakoby neexistuje prozatím nikdo z třídy intelektuálů, ten má být totiž nepsaným zákonem nositelem a buditelem, který by probral celé SV z letargie způsobené psychologickou válkou proti voličum, který ohlupení funkci GŘ tv volí své ničemy a ti jsou z toho bez sebe radostí, no ni 🔔💥🙋🤐😭

    • SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

      Chyby v textu zpusobuje dozor nad komenty SV, které už záměrně neopravujeme.
      Už několikrát se totiž stalo, že koment během oprav celý zmizel, prý byl příliš ORBANOVSKÝ nebo co nebo jak a tak vedení SV je pro chyby nechat bÿt a hotovo. .

  2. SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

    SV NENI ZODPOVEDNA ZA VAŠE SPAMY TYPU JAK ZISKAT PRES PORNO TITULY

    Píšete, že máte taky tzv. MOC a můžete se prý sám rozhodnout registrovat a reglementovat vaše přispěvatele, tj. dnes ještě bozmovne lidové komentátory.
    Tak začal skrytou cenzurou i pan D.S.Vidlák, kterému byla učiněna jeho černým pozadím nesmrtelného Adolfa, který si říká NULA nabídka dnešního doslova „zhýralého* režimu, která mu nedala možnost cokoli odmítnout a skončilo to vše metodou CHUCPE, kdy se střelil do vlastní nohy a na jeho webu byl zastaven první proces návrhu řešení nynější nijak potěšující situace republiky členu SV, tj. Společnosti Volicu a to má prý ON příkaz dále držet za každou cenu blokací a zneužívání jeho talentu písmáka má zůstat a trvat při absenci solidarity jeho přispěvatelů, kteří se neodváží ani ceknout a jsou degradování do pozice „čumilů“ a to prý NAVĚKY.
    Nezapomeňte, obsah smlouvy vládních Satanistu se nesmí nikdo z voliču dozvědět, jinak . . .

  3. SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

    No a je to, SV nesmí dát tady znova ani slovo?

    • admin napsal:

      Z Vaší předchozí IP adresy odcházely do zdejší diskuse samé spamy.

      • SV SLOVO VOLIČÚ napsal:

        Nevěříme tady, že jste cenzor a pokud ano, rádi vám jako SV doporučíme, abyste nechal rozhodnutí co je spam a co ne na DISKUTUJICICH tedy publiku, ti totiž mají možnost napsat vždy konkrétně v diskusi čemu vlastně nerozumí a zbytečně byste to za ně bral jakoby jste měl vládní licenci cenzury.
        Jinak dojde k omylum jako je tomu už 35 let a stále nikdo nemá návrh řešení, nebo mužete někoho snad jmenovat, kdo je má a říci mu aby ho tady taky napsal?

        • admin napsal:

          Patrně si nerozumíme. )) Já mám na mysli něco jiného.
          1) Nenávidím cenzuru ve své podstatě.
          2) Pokud mi do diskuse plynou denně třeba i stovky spamů ohledně porna, služeb „jak získat VŠ diplom bez studia“ aj. šrot, jsem nucen blokovat IP adresy, ze kterých mi tohle svinstvo (nejčastěji ze zahraničí) přichází na web.

          Ovšemže, pokud by se to stalo neúnosným, budu nucen přitvrdit, tzn. zavést registraci s následným nuceným přihlašováním na web skrze heslo, ostatně, na řadě webů to tak běžně je. Zatím se tomu vyhýbám, abych vás neotravoval. )

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *