Jozef Síkela se den po svém odchodu z funkce v MF Dnes pochlubil, že ministerstvu průmyslu se pod jeho vedením podařilo rekordně nastartovat rozvoj levných obnovitelných zdrojů energie (OZE) a že toto úsilí výrazně přispělo k nárůstu počtu fotovoltaických elektráren o více než sto tisíc.
Základem toho je podle něj sdílení elektřiny v rámci komunitní energetiky, do které se od srpna přihlásilo již okolo deseti tisíc zájemců. Dnes však Hospodářské noviny černé na bílém napsaly to, co odborníci na energetiku od začátku věděli. S rostoucím počtem lidí, kteří vyrábějí solární energii a sdílejí ji v rámci svého bytového domu nebo přes síť, začnou energetické společnosti dodávající elektřinu v době, kdy slunce moc nesvítí, účtovat uživatelům komunitní energie vyšší sazby jako kompenzaci výkyvů.
A samozřejmě se tím zvýší i nároky na samotnou síť, což povede k dodatečným investičním požadavkům a nákladům na distribuci. V tomto smyslu odchází Síkela do Bruselu právě včas. Zodpovědný ministr by po sobě v šuplíku zanechal alespoň poctivý odhad, kolik bude tato „levná obnovitelná energie“ každého z nás ve skutečnosti stát.