V září 2022 se v Rusku odehrála událost, které si v mlze propagandy skoro nikdo nevšiml. Reaktor BN-800 v Bělojarské jaderné elektrárně východně od Uralu byl uveden na jmenovitý výkon s plnou náplní inovativního paliva MOX.
Tím se téměř uzavřel jaderný cyklus. To znamená, že ve skutečnosti vznikl věčný jaderný reaktor. Palivo se recykluje a znovu používá. Příklad atomu pro dobro lidstva nemající obdoby.
Stručně řečeno, úspěšný test takového reaktoru znamená téměř bezodpadovou jadernou energii s přístupem k uranu-238 (na rozdíl od doposud užívaného uranu-235), který vydrží milióny let. Lidstvo tak v dohledné době vyřešilo technické otázky energetiky. A stalo se to na Uralu v Rusku.
Bez nadsázky se jedná o průlom, který kupodivu nebyl z nějakého důvodu inzerován. Přitom již v lednu 2021 označil AMERICKÝ ODBORNÝ ČASOPIS POWER MAGAZINE zavážku sériového paliva MOX do ruského reaktoru BN-800 za UDÁLOST ROKU 2020 VE SVĚTOVÉ ENERGETICE. Jde o nejvýkonnější energetický reaktorový blok na bázi rychlých neutronů vůbec na světě. Podle ukazatelů spolehlivosti a bezpečnosti patří mezi nejlepší jaderné elektrárny na světě. Dle amer. časopisu POWER MAGAZINE ruské jaderné technické znalosti jsou světové třídy a zaslouží si uznání.
Inovativní palivo MOX úspěšně prošlo testováním
v rychlém reaktoru BN-800 Bělojarské JE
Touto cestou bude možné mnohonásobně rozšířit palivovou základnu jaderné energetiky, energeticky využívat uran-238, který klasické reaktory využít neumějí, navracet zpět do palivového cyklu použité jaderné palivo a minimalizovat objem radioaktivních odpadů.
Na konci září 2022 byl čtvrtý energetický blok Bělojarské JE poprvé uveden na 100 % výkon. Je v něm umístěn reaktor BN-800, který již běží na inovativní palivo MOX. Jak uvádí Rosatom, je to důležitý krok při budování dvousložkové jaderné energie s uzavřením cyklu jaderného paliva. Obrazně řečeno, Rusko stvořilo první věčný jaderný reaktor na světě. Jedná se o epochální událost pro domácí i globální energetiku. Reaktor se promění v „perpetuum mobile“. Generální ředitel Rosenergoatomu Andrej Petrov k tomu řekl:
Předchozí energetický blok s reaktorem podobného typu byl uveden do provozu před 35 lety, dalo by se říci v minulém století. Šlo o BN-600, třetí blok Bělojarské jaderné elektrárny. Reaktor BN-800 byl postaven za zcela jiných podmínek a považuji tedy jeho spuštění za mimořádný úspěch, který byl na tomto poli zaznamenán. Podíl na něm náleží jak projektantům, stavitelům, montérům, výrobcům, tak údržbářům a obsluze.
* * *
Spoléhat se na Slunce, když je zataženo či noc, spoléhat se na vítr, když zrovna nefouká, je ubohost. Navíc, i když je slunečno a větrno, energetická hustota na výstupu z těchto elektráren je doslova bídná. Proto jediným řešením do budoucna jsou jaderné elektrárny.
Ne však ty dnešní, ty mají jen mizernou účinnost, sotva necelé 1 %, neboť jen 0.7 % z přírodního uranu-238 v podobě izotopu 235 se využije, zbytek, tedy více než 99 %, je hlušina, která putuje do skladů tzv. vyhořelého paliva. Jedná se tak o mimořádně NEHOSPODÁRNÝ princip využití jaderné energie. Ruská supertechnologie na bázi rychlých neutronů s množivými reaktory, v nichž je využití jaderného paliva oproti současné jaderné technologii stokrát vyšší (!), tuto nehospodárnost řeší navěky. To je naprostá fantazie na poli energetiky, o jaké se lidstvu ani nesnilo! Tento poslední typ množivého reaktoru nikdo kromě Ruska nemá a ani neumí vyrobit.
Podobný vývoj probíhá také ve Francii, Spojených státech a Japonsku, avšak většina z tamních sodíkových reaktorů je dlouhodobě odstavena nebo jsou okolo jejího dalšího provozu otazníky. Po uvedení ruského reaktoru BN-800 do komerčního provozu v září 2022 se tak jedná o nejvýkonnější provozovaný rychlý reaktor na světě.
Reaktor BN-800 má také zásadní význam pro uzavírání palivového cyklu. Používá směsné jaderné palivo (také MOX z angl. mixed oxide fuel), které je vyráběno s využitím již použitého paliva (!) z tlakovodních reaktorů současných JE. Obsahuje směs oxidu uraničitého a plutoničitého. K přednostem ruských rychlých reaktorů patří především to, že dokáží energeticky využít i další nuklidy oproti klasickým JE (včetně plutonia, uranu-238 a některých štěpných produktů s velmi dlouhým poločasem rozpadu). Zůstane tak podstatně menší objem radioaktivního odpadu, který bude nutno izolovat od životního prostředí, a to jen několik staletí na rozdíl od min. desetitisíců let, jako je tomu doposud.
Následuje skvělá prezentace (12 min)
(video rozhodně stojí za zhlédnutí)
Pokud kvalita obrazu je nízká,
zvyšte ji skrze ikonu ozub. kolečka vpravo dole.
Anglojazyčná verze:
Ruskojazyčná verze:
ZDROJ epochální informace (zpracovala Naše Pravda)
Ruská Státní korporace pro atomovou energii Rosatom spojuje více než 250 podniků, ve kterých pracuje přibližně 190 tisíc lidí. Strukturu korporace tvoří čtyři vědeckovýzkumné a průmyslové komplexy, podniky jaderného palivového cyklu, objekty jaderné energetiky, a flotila jaderných ledoborců, která je jediná svého druhu na světě. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky kompletního jaderného cyklu – od těžby, zpracování a obohacování uranu přes projektování a výstavbu jaderných elektráren, výrobu paliva až po vyřazení JE z provozu a zpracování vyhořelého jaderného paliva.
Rosatom je vlastníkem i operátorem všech 11 jaderných elektráren na území Ruské federace, v nichž pracuje 37 bloků, které vyrábějí 20 % veškerého objemu elektrické energie v Rusku – o celk. výkonu kolem 30 GW. Údaje platí pro r. 2024.
Rosatom zaujímá jednoznačně špičkovou pozici na světovém trhu jaderných technologií.
Veľmi zaujimavy a inšpiratívny článok, ale i komentáre k nemu!
Kdo se tomu diví, že v Rusku vyvinuli takovéto zařízení, je slepý k současnému dění nejen v RFR, ale i v Číně, Indii a dalších vyspělých zemích, včetně USA a jiných zemích Západního světa (kam ale vychvalovaný Západ spěje???).
Pane Jiří, máte pravdu.
Zbývá jen doufat, že Trump to své vládnutí přežije. A že mu ti nejvyšší z NWO dovolí aspoň něco z jeho úmyslů uskutečnit.
P.S.
S Putinem to není jiné. 3x po sobě jmenoval do čela ruské centrobanky Nabiullinovou, ačkoli celé Rusko ví, že tato fašizoidní baba, kterou řídí amer. centrobanka FED, doslova ruinuje ruskou ekonomiku skrze vytrvale rostoucí úrokovou sazbu (nyní 21 %, pro srovnání ECB, tj. Evr. centrobanka, má úrok jen něco přes 3 %, tedy 7x méně než v RF!). Kdyby Putin tohle svinstvo Nabiullinové nedovolil, už by nežil.
Díky za skvělou informaci a sláva ruské vědě!
Z přiložených komentářů mám husí kůži, ale všechny jsou bohužel pravdivé.
No Rusové asi dost přemýšlejí dopředu. Ale vyspělý Západ je v klidu. Rusové postavili Nord stream a tak se vyhodí do vzduchu, pěkně demokraticky. Proč? Oni Rusové už experimentálně skoro 10 let pracují s tímto reaktorem. Západ jakoby nic. Energie teda mají Rusové či budou mít dost, potrubí je a zaplavili by Evropu a kdekoho vodíkem. A co chudáci amíci? No? O tom se ale mlčí. Dost
Pane Go, zdravím Vás!
Malinko Vás opravím, Rusové s reaktorem na rychlé neutrony pracují nejen 10, ale dokonce už přes 50 let! Prvním rychlým reaktorem byl BN-350 ve městě Ševčenko na břehu Kaspického jezera, spuštěn byl v červenci 1973. Měl el. výkon 150 MW, pro otop bytů a podniků se využilo 100 MW, dalších 100 MW se využilo pro odsolování mořské vody (denně 120 tisíc m³). Dalším rychlým reaktorem ještě z dob SSSR byl BN-600 s el. výkonem 600 MW (+ tepelný výkon 1.5 GW), jenž jede dodnes od dubna 1980. Kromě Ruska tuto technologii komerčně neprovozuje na světě nikdo.
P.S.
Jak reaktor BN-600 z r. 1980, tak koncem r. 2015 (naplno v září 2022 s el. výkonem 880 MW a tepelným 2.1 GW) uvedený do provozu rychlý reaktor BN-800, jsou v provozu v Bělojarské JE východně od Uralu, takže útok na tuto elektrárnu v zásadě nehrozí už kvůli velké vzdálenosti od Ukrajiny: 3500 km.
A ještě pro zajímavost uvedu, že v Bělojarské JE se již staví podstatně mohutnější rychlý reaktor BN-1200 s el. výkonem 1.22 GW a tepelným dokonce 2.8 GW – to už tedy bude opravdu titánský výkon! Spuštěn by měl být tento ještě více revoluční reaktor (zcela uzamčený jaderný cyklus, tedy bez jakéhokoli radioakt. odpadu!) docela brzy, již za 6 let, tedy v r. 2030.
Dobrý den,
pokud někdo pojmenuje dnes v Česku panující partu „spoluobčanů“ zločineckým gangem, jehož náplní činnosti je zničení země a jejích obyvatel, nebudu moci najít argumenty proti takovému pojmenování. Z článku plyne jednoduchý závěr, že vynechávat Rusko ze spolupráce v energetice je nesmysl zase jen poškozující zájmy této země, o níž už těžko lze hovořit jako o naší zemi. Protože našeho už zde není mnoho. Pan zesnulý krasavec a šlechtic, kdysi i ministr zahraničí, prohlásil také, že až budou Češi rýt hubou v zemi, bude jim jedno, co zde budou provádět sudeťáci… pan Fiala byl vždycky jejich kamarád a tak se můžu ptát, není to hlavní důvod, proč současná vláda dělá všechno pro to, aby pro sudeťáky výhodné podmínky v Česku nastaly a se vyvíjely od deseti k pěti?
Jindřich Kania
Jindřichu, zdravím Vás!
Je tomu přesně tak, jak píšete. Průmysl paliv a energetiky je naprostý ZÁKLAD pro normální chod společnosti, asi jako naše srdce a cévy s krví. Kdyby politika vládnoucí nejen v ČR byla svéprávná, měli bychom ceny za plyn a elektřinu na malém zlomku toho, co máme dnes. Ve výsledku ekonomika a sociální politika země by doslova předběhly dobu. Jenže politika v EU, snad s výjimkou Maďarska a zčásti i Slovenska, není svéprávná. Jsme podřízeni diktátu toho, kdo Evropu jako celek nepotřebuje.
Nesmysl to je, to snad vše kolem vědí, i ti Fialovci a Pávek. Ale pokud chtějí být u koryt, musí poslouchat všechny ty Sorose, Gatese, přes CIA a velvyslance. Možná z toho svinstva, co lidu páchají, v noci nemohou spát. Za zmínku stojí i zrůda Jourová. Té by měli zakázat vstup do ČR či povolit volný odstřel.
Děkuji za výborný článek.