Bezpečnostní analytik Jan Schneider v pořadu Aby bylo jasno prohlásil, že prý má teď o nově zvoleného amerického prezidenta Trumpa větší strach a obává se, aby ho odpůrci nezastřelili ještě dřív, než podruhé vstoupí do úřadu.
Skutečně mám strach, aby se Trump dožil toho 20. ledna. On začne řadu věcí konat už před tím 20. lednem, ale nemá to tu platnost. Takže se obávám, aby to Američané nevyřešili tím svým tradičním způsobem, tj. střelbou. Z toho mám jako opravdu vítr. Ale ony ty poražené skupiny… Hollywood si myslí něco, ale manažeři velkých firem si myslí něco jiného, bankovní komplex si myslí něco jiného a zbrojní komplex si myslí něco jiného.
Schneider se také vyjádřil o politické korektnosti. A tady má prý Trump podle něj jednu výhodu. Dává totiž jasně najevo, co si o politické korektnosti myslí.
„Já vám na to kašlu!“ Takto rázně a jednoduše prý totiž Trump politickou korektnost hodnotí. Podle Schneidera bude nyní čas politickou korektnost pročistit… a podle jeho slov „tu žumpu odvětrat“.
Jan Schneider také vyjádřil názor, že se Donald Trump během svého funkčního období pokusí americký národ usmířit a též by podle něj mohlo dojít i ke zrušení protiruských sankcí.
„To by v podstatě znamenalo, že si přestaneme lhát“, řekl Schneider s tím, že Američané, ale i další aktéři, stejně s Ruskem obchodují… jen to ale teď dělají přes prostředníky.
Pokud jde o válku na Ukrajině, podle Schneidera může přijít moment, kdy Rusku zůstane dobyté území a konflikt bude zmražen. Ukrajinci by to mohli akceptovat, když dostanou něco oplátkou, když budou mít něco, co mohou považovat za své alespoň částečné vítězství. K rusko-ukrajinskému konfliktu Schneider řekl:
Rusům se podaří dosáhnout toho, čemu všichni na světě rozumějí, tj. zabezpečení své západní hranice a neutrality Ukrajiny. A Ukrajinci budou mít tu zem strašně rozbitou a strašně moc mrtvých.
Danuše Nerudová
bude oděná ruskou vlajkou,
páteř nepotřebuje.
Hrozí atentát
na Trumpa?
A pokud jde o evropsko-americké vztahy, Jan Schneider má za to, že se poněkud vyostří, a že toto vyostření všem prospěje. Následně připomněl výklad Washingtonské smlouvy a dále vysvětlil:
Trump by mohl říkat „A paní Leyenová, vy jste kdo? Kdo vás zvolil?“ Kdyby ji odkázal do správných mezí, to by bylo hezký. Na druhé straně bude mít na ministerstvu zahraničních věcí lidi, kteří budou říkat, že s EU je zapotřebí zacházet opatrněji. Myslím si, že NATO i Evropská unie mají dostat za uši.
Všichni by měli číst smlouvu o NATO od jejího prvního článku, protože v tom se členové NATO zavazují, že budou konflikty řešit mírovou cestou. A já mám za to, že Trump přeorá takové ty zvyklosti, on je zpochybní. A my z filosofie víme, že pochybnost je základem evropské civilizace.
Jan Schneider, který Trumpovi též fandí, i ve snaze pročistit státní aparát od nebezpečných úřednických sítí, pročistit tzv. deep state, v pořadu Aby bylo jasno řekl:
Tam je skutečně jediný závazek. Není tam nic o dvou procentech na obranu jako závazek. To jsou všechno lži. Tam je skutečně jediný závazek… že se bude dělat vše pro to, aby se spory a hrozby neřešily silou. A NATO dělá všechno opačně, než je napsáno. Ale přitom to platí. Takže, pojďme se k tomuto vrátit a pojďme jim to neustále opakovat.
Schneider ale zdůraznil, že Donald Trump musí postupoval velmi opatrně, protože dlouholetí státní úředníci jsou zkušení a umějí se dobře přetvařovat.