Německo se už za Merkelové rozhodlo, že zlikviduje svůj průmysl tím, že odstaví veškeré pro výrobu důležité energetické zdroje. Země se tak stala závislá na dovozu v době, kdy nefungují všudypřítomné větrníky a solární panely.
Předražená energie a hrozba jejího nedostatku i v budoucnu, jsou doprovázeny exodem firem do zahraničí.
Aktuálně je většina střední Evropy zahalena mlhou, což jde ruku v ruce s bezvětřím. Jaké důsledky pak přináší téměř absolutní závislost na takzvaných „obnovitelných“ zdrojích energie, snad netřeba zdůrazňovat.
Ve středu v 17 hodin stálo 1602 německých větrných turbín na moři v Severním a Baltském moři… Solární výkon se také blížil nule. Německo se muselo přemáhat, aby udrželo dodávky energie v chodu. Mýtus, že kdekoli v Evropě bude dostatek větru a sluníčka, se zbořil na začátku listopadu 2024. (Pozn. Naší Pravdy: za socialismu se kdejaký školák učil, že vítr a slun. svit nikdy nemohou zajistit stabilní, silný a levný el. výkon. Navíc, jedná se o extenz. zdroje, které doslova okupují, hyzdí a postupně ničí krajinu. Řešení existuje, jen se o něm nesmí ve sdělovadlech mluvit.)
Daniel Wetzel popisuje situaci v Die Welt.
Ve středu v 17:00 solární energie dodávala pouze jednu megawatthodinu. 1602 větrných turbín na moři v Severním a Baltském moři, každá o velikosti Eiffelovy věže, bylo zcela zastaveno. Nulová výroba elektřiny. Větrné turbíny na pevnině v tu hodinu vyrobily pouze 114 MWh, přičemž německá spotřeba elektřiny činila 63 000 MWh, tedy asi 600x více.
Provozovatel přenosové soustavy Amprion popsal situaci na webovém portálu LinkedIn ve čtvrtek: „Minimální dodávka z větru a fotovoltaiky byla celkem jen kolem 100 megawattů (v období od 17:00 do 21:00).“
To znamená, že 87 GW solární a 72 GW větrné kapacity instalované v Německu s trojcifernými miliardovými dotacemi bylo prakticky celé hodiny nevyužito. Žádné slunce, žádný vítr, v Německu temný klid, vysvětlil provozovatel Amprion.
Bez fosilních výrobců energie a cizích zemí by však Německo dopadlo špatně. Situace, která se dala očekávat, ale byla důsledně bagatelizována. Místo toho byla grafika ročního cyklu zvlněna, aby ukázala, že slunce a vítr se budou dokonale doplňovat.
Fatální na situaci jsou ceny. Výroba energie z fosilních paliv byla politickými zásahy zdražena a v dobách nedostatku jdou ceny skutečně do závratných výšin. Die Welt dodal:
Vrchol cen v minulém týdnu je možná jen předzvěstí toho, co lze očekávat v nadcházející zimě. Odborná agentura „Montel“ cituje odborníky na energetický trh, kteří v případě dalšího útlumu větru očekávají cenové špičky 1000 eur za MWh.
V době nízké výroby větrné energie totiž musí nastupovat stále dražší plynové elektrárny, které pak určují úroveň tržní ceny.
Obchodníci dotazovaní „Montelem“ také odkazovali na německý útlum jádra a uhlí, který snížil kapacitu elektráren schopných základního zatížení, která může vyrábět bez ohledu na počasí.
Blížící se nástup podzimního a zimního chladu v Evropě pravděpodobně také povede ke zvýšení cen. Je to proto, že zejména Francie pak zaznamená prudký nárůst vlastní spotřeby, protože mnoho topných systémů v zemi je napájeno elektřinou.
Nárůst poptávky po elektřině ve Francii pravděpodobně dále zvýší relativní nedostatek na Evropské energetické burze, a tím zvýší ceny.
To už se samozřejmě bude týkat všech evropských zemí. A nyní si představte, že by všechny země EU šly tou cestou, kterou nastínil Brusel, a kterou se vydalo Německo.
Kdyby byly všechny země závislé třeba jen z 80 % na větrnících a solárních panelech a podle požadavků EU by auta na fosilní paliva nahradily elektromobily a vytápění by zajišťovala výhradně tepelná čerpadla, tak by Evropa za podobné situace zkolabovala.
Na jedné straně nespolehlivé zdroje energie, na té druhé mnohonásobně zvýšená spotřeba. Myslícím lidem dávno dochází, že podobná politika nemůže fungovat.
Nicméně idioti v Bruselu stále podobný systém obhajují, jen aby mohli deindustrializovat Evropu, zničit její konkurenceschopnost a udělat z ní druhou Afriku (což se děje i cestou výměny obyvatel)…